Записник са седнице ГО СЛФС 04.10.2019. године

Записник са седнице ГО СЛФС 04.10.2019. године

Записник са седнице ГО СЛФС 04.10.2019. године

Седница Главног Одбора Синдиката лекара и фармацеута Србије одржана је дана 04.10.2019. године са почетком у 12:00 часова у просторијама Републичке организације СЛФС ул. Маглајска 32/8, Београд.

Током седнице вођен је аудио запис путем диктафона.

Присутни чланови ГО СЛФС који учествују у раду ГО СЛФС су:

др Татјана Вешовић
прим. др Мирослава Димитријевић
др Јадранка Врањеш Боснић
др Богданка Пушић
др Бранка Мијић овлашћена замена за др Гордану Лекић
др Горан Тасић овлашћена замена за др Братислава Ноцића
др Иван Цветковић
др Мирјана Младеновић
др Едита Миљковић
др Владан Марковић
др Славица Јанковић овлашћена замена за др Мирољуба Стефановића
др Снежана Павков
др Мирослав Митровић
др Неџиб Нумановић
др Славица Софронић
др Олга Влаов Жарков
др Драгана Арсић
др Ференц Тотх
др сц мед Горица Ђокић
др Маријана Пешић стигла у 12.26ч
др Бобан Станојевић
др Драган Крстић
др Снежана Трифуновић овлашћена замена за прим др Ивана Костића

Чланови ГО СЛФС који су оправдано одсутни:

др Лидија Ђуричић Живковић
др Мирослав Станојеви
др Марко Илић
др Саша Ђурђевић

Седници оправдано не присуствује др Раде Панић Председник СЛФСа.

Уз позив за седницу, члановима ГО СЛФС достављен је и дневни ред Седнице са обимним пратећим материјалом.

Председница Главног одбора СЛФС, др сци. мед. Горица Ђокић, отворила је седницу Главног одбора СЛФС у 12:20 часова тако што је најпре прозивањем утврђено колико је чланова ГО СЛФС присутно у тренутку отварања седнице [1], како би се утврдио кворум за рад и одлучивање.

Констатује се да у 12:26 часова присутно 24 члана. Главни одбор има 28 чланова, кворум за рад и одлучивање износи 15 чланова ГО. Констатује се да постоји коворум за рад Главног одбора СЛФС.

Присутнима је прочитан предлог Дневног реда који је свима унапред достављен електронски са позивом за седницу ГО и осталим материјалом за седницу, са предлозима допуна које су у међувремену пристигле.

            Предлог Дневног реда:

1.Усвајање дневног реда са изменама и допунама;
2. Усвајање записника са седнице ГО СЛФС одржане 06.09.2019. године;
3. Извештај Статутарне комисије, предлози за измене и допуне аката СЛФС – извештава др Богданка Пушић;
4. Припрема Скупштина – заказивање и утврђивање дневног реда за Редовну и Статутарну Скупштину СЛФС са допуном коју је предложио Председник СЛФСа везаног за финансијску дисциплину и статутарне обавезе основних организација, што је предуслов за утврђивање броја делегата за Редовну и Статутарну Скупштину СЛФСа
5. Усвајање Финансијског плана за 2020. годину;
6. Извештај са састанка CESI/Савет Европе – извештавају др Горица Ђокић и Миља Димитријевић;
7. Актуелно, уз допуну коју су предложили:

др Владан Марковић – у документацији која је свим члановима ГО послата електронски пре седнице налази се и Извештај са састанка у организацији Зрењанинског социјалног форума одржаног у Крагујевцу 14.09.2019г под називом „Социјални захтеви радника за бољи рад синдиката и повећање његовог чланства“.

Председник СЛФСа др Панић- да се са члановима ГО подели информација да је од стране Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања издато решење којим се утврђује да Конфедерација слободних синдиката са седиштем у Београду, Радивоја Кораћа 4, не испуњава услове репрезентативности. Током трајања седнице је стигла и копија овог решења послата из канцеларије КССа.

Председник СЛФСа др Панић- да се члановима ГО подели информација да постоји проблемса Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања везано за промену адресе.

Председница ГО др Ђокићда др Павков извести ГО о стању у стоматологији, актуелним проблемима и свом раду као координатору службе стоматологије у СЛФСу.

Разно.

Након краће дискусије приступило се гласању. За дневни ред са допунама је гласало 24 члана ГО, без гласова против и без уздржаних гласова, те је констатовано да је дневни ред за седницу усвојен једногласно.

Потом се приступило Тачки 2, Усвајање записника са седнице ГО СЛФС одржане 06.09.2019. године. Потпредседник ГО, др Љубиша Стојилковић, који је водио седницу ГО 06.09.2019г известио је ГО да је записник који је приложен у документацији пре седнице, сачинио веома детаљно, те да предлаже његово усвајање.

Констатује се да је записник са седнице ГО СЛФС одржане 06.09.2019. године усвојен са 21 гласом за, без гласова против и са 3 уздржана гласа.

Потом је др Богданка Пушић известила ГО о раду Статутарне комисије и износећи најважније детаље из приложеног Извештаја Статутарне комисије са предлозима за измене и допуне аката СЛФС. Током извештавања је на екрану приказиван кореспондирајући текст Статута СЛФС ради лакшег праћења предложених измена и допуна.

Након детаљног извештаја са седнице Статутарне комисије која је узимала у обзир све пристигле предлоге и детаљних предлога измена и допуна Статута СЛФС, као и конструктивне дискусије по члановима, ставовима и тачкама Статута СЛФС, договорено је да нове предлоге и примедбе на овај предлог текста Статута СЛФСа треба доставити у писаној форми, насловљено на Статутарну комисију, најкасније до среде 09.10.2019г.

Председница ГО је позвала др Снежану Гајић да објасни због чега се Надзорни одбор још увек није конституисао, упркос одржаном састанку када је било присутно четири од пет чланова Надзорног одбора.

Након информације коју је др Гајић дала, тражено је да Статутарна комисија поново изнесе предлог статутарног решења за  ситуације када постоји „блокирајућа ситуација“, те су др Пушић и Миља Димитријевић то и учиниле, што је наишло на одобравање чланова ГО.

У даљој дискусији су помињане могућности учлањења подмладка СЛФСа, колега који су у пензији а имају искуства и жељу да помогну СЛФСу. Потом се водила дискусија око вредности путних трошкова, евентуалног лимитирања броја пута за  подизање средстава у вредности до 50000 дин.

Потом се приступило гласању, те се констатује да је Извештај Статутарне комисије прихваћен са 24 гласа за, без гласова против и без уздржаних гласова уз све похвале Статутарној комисији на досадашњем раду.

Тачка 4 дневног реда, припрема Скупштина – заказивање и утврђивање дневног реда за Редовну и Статутарну Скупштину СЛФС са допуном коју је предложио Председник СЛФСа везаног за финансијску дисциплину и статутарне обавезе основних организација, што је предуслов за утврђивање броја делегата за Редовну и Статутарну Скупштину СЛФСа.

Члановима ГО је на екрану показан списак основних организација које редовно не измирују своје статутарне обавезе, као и то да је тим ОО током прошле недеље послато упозорење. На предлог Председника СЛФСа др Панића, а на основу увида у финансијску дисцилину у СЛФСу који је израдила техничка служба СЛФСа дат је списак од 12 основних организација које не плаћају финансијске обавезе према Републичкој организацији СЛФСа, као и списак још две основне организације које не исплаћују редовно своје обавезе што због техничких проблема-промене овлашћеног лица, што због непотписивања уговора о репрограму плаћања дугова према Републичкој организацији СЛФСа.

У извештају др Панића констатује се и да је 12 основних организација већ суспендовано по одлуци ГО СЛФС од 21.07.2017г., те се предлаже да се потврди суспензија истих.

У даљој дискусији је изнет заједнички став о једнаком третману основних организација и да је финансијска дисциплина наша статутарна обавеза и да једино право за рад и одлучивање, што подразумева и учешће у раду Скупштине СЛФСа и свих других органа СЛФСа, имају представници основних организација које редовно испуњавају своје обавезе предвиђене Статутом.

На гласање је стављен предлог Потпредседника ГО, др Димитријевић, др Павков и још неколико чланова ГО да се ОО ДЗ Ниш која редовно испуњава финансијске обавезе, али није потписала уговор о репрограму дугова, дозволи учествовање у раду и одлучивању органа СЛФСа уколико потпише уговор о репрограму дугова до Скупштине СЛФСа. За је гласало 24 члана ГО, није било против ни уздржаних.

На гласање је стављен предлог више чланова ГО да се ОО ДЗ Ваљево која није редовно испуњавала финансијске обавезе, из техничких разлога промене овлашћеног лица,дозволи учествовање у раду и одлучивању органа СЛФСа уколико до Скупштине СЛФСа поново почне са уплатом чланарине.За је гласало 24 члана ГО, није било против ни уздржаних.

По члану 12. Пословника о финансијском пословању и финансијској дисциплини у СЛФС, а на предлог Председника СЛФСа о суспензији ОО које не уплаћују чланарину 90 и више дана тј. не извршавају своју статутарну обавезу, стављено је на гласање члановима ГО. За суспензију је гласало 23 члана ГО, нико није био против, а један члан ГО је био уздржан. Потом је на гласање стављен предлог Председника СЛФСа да се потврди суспензија 12 основних организација које су већ суспендоване по одлуци ГО СЛФС од 21.07.2017г., и даље не измирују своје статутарне обавезе. За овај предлог је гласало 24 члана ГО, без гласова против и без уздржаних гласова.

Констатује се да је суспендовано 12 основних организација које не уплаћују чланарину 90 и више дана, као и да је потврђена суспензија за још 12 основних организација које су већ суспендоване по одлуци ГО СЛФС од 21.07.2017г., и даље не измирују своје статутарне обавезе. Констатује се да ће се на основу ове одлуке одредити број делегата за рад и одлучивање предстојеће скупштине.

Потом су чланови ГО подсећени да доставе списак својих чланова канцеларији СЛФСа да би евиденциона комисија могла да има увид у број чланова што је предуслов за одређивање броја делегата за редовну и статутарну Скупштину. Чланови ГО се нису сложили са предлогом др Марковића да се списак делегата одреди на основу претходног списка уз корекцију, одбацивши овај предлог као непрецизан. По предлогу др Димитријевић и других чланова ГО, ако нека ОО не достави списак чланова добија најмањи број делегата тј. један. За овај предлог је гласало 22 члана ГО, против су гласала 2 члана ГО, није било уздржаних гласова.

Констатује се да је ГО одлучио да уколико нека ОО не достави списак чланова своје ОО, та ОО може имати само једног делегата на предстојећим Скупштинама СЛФСа.

Др Љубиша Стојилковић је предложио формирање радног тела која ће припремити предлог броја делегата на основу списка чланова које су ОО доставиле канцеларији СЛФСа (списак из обрачунских служби), и то дати Председнику СЛФСа ради одређивања броја делегата на редовној и статутарној Скупштини, као и да то радно тело може вршити проверу потврђивања доласка на скупштину зарад планирања кворума за рад и одлучивање. Др Тотх и др Арсић су потврдили да је одређивање броја делегатазадатак Председника СЛФСа, а др Тотх је био експлицитан да је такво и тумачење адвокатске канцеларије Субашић.

На предлог бројних чланова, ГО једногласно издаје налог  запосленима у канцеларији да припреме спискове чланове СЛФСа у ОО, уз напоменуда је ГО одлучио да уколико нека ОО не достави списак чланова своје ОО, та ОО може имати само једног делегата на предстојећим Скупштинама СЛФСа. Овако припремљене спискове запослени у канцеларији морају дати евиденционој комисији и Председнику СЛФСа, ради одређивања броја делегата. Једногласно је усвојен и предлог др Стојиљковића  да то радно тело мора извршити проверу потврђивања доласка на скупштину зарад планирања кворума за рад и одлучивање.

Потом се приступило предлозима за чланове евиденционе комисије која је надлежна за Редовну и Статутарну скупштину. Предложене су: др Снежана Павков, Миља Димитријевић и Драгана Стојчић Стајкић, што је једногласно усвојено. За замене чланова евиденционе комисије (замена било који члан било којим доступним чланом) предложени су: Владица Костић, др Татјана Вешовић и др Маријана Пешић, што је такође једногласно усвојено.

Потом је на дискусију и гласање дат предлог да Редовна скупштина СЛФСа буде 18. 10. 2019г у 12ч у просторијама Општине Раковица када је и обезбеђена сала, те да Статутарна скупштина буде одржана након Редовне скупштине, што је након краће дискусије усвојено једногласно.

Потом је на дискусију изнет предлог Дневног реда за Редовну скупштину СЛФСа:

1.Измене, допуне и усвајање дневног реда;
2. Разматрање извештаја од 2018. године;
3. Извештај Председника СЛФСа и Финансијски извештај за 2019. годину;
4. Извештај Статутарне комисије и Надзорног одбора СЛФСа;
5. Верификација нових чланова ГО;
6. Разно.

Након краће дискусије којим су прецизније формулисане тачке дневног реда, приступило се гласању, те је овакав предлог дневног реда за Редовну скупштину СЛФСа заказану за 18.10.2019г у 12ч једногласно усвојен(24 гласа за, 0 против, 0 уздржаних).

У наставку се приступило утврђивању дневног реда за Статутарну скупштину која ће се одржати 18.10.2019г након Редовне скупштине.Предлог дневног реда је:

1.Усвајање дневног реда са изменама и допунама;
2. Усвајање измена и допуна Статута;
3. Усвајање правних аката СЛФСа са изменама и допунама укључујући и правилник о искључењу;
4. Усвајање новог Правилника о раду Скупштине СЛФСа.

Овакав дневни ред за Статутарну  скупштину СЛФС која ће се одржати 18.10.2019г након Редовне скупштине је једногласно усвојен.

Констатује се да је изгласан дневни ред и за Редовну и за Статутарну скупштину СЛФСа које ће се одржати 18.10.2019г.

Приступило се тачки 5 дневног реда, а то је усвајање Финансијског плана за 2020. годину за који је Председник СЛФСа нагласиода се пренесе да је у минусу, те да моли чланове ГО да предложе шта би се од трошкова још могло смањити. У конструктивној дискусији, др Драган Крстић се осврнуо на ставку путних трошкова Председника СЛФСа, наводећи да је рачунао да то значи да Председник негде путује 6 пута месечно и да узима дневницу 8000 дин. Миља Димитријевић је навела да поуздано зна да се др Панић одрекао дневница и да му се дневнице не исплаћују већ се само исплаћују путни трошкови. Потом је др Крстић поставио исте примедбе и за Потпредседнике и дневнице. Председница ГО и Миља Димитријевић су појасниле да се дневнице исплаћују само уколико неко од овлашћених лица СЛФСа оде негде по налогу ГО или Председника СЛФСа. Др Софронић и др Врањеш Боснић кажу да су у њиховом мандату дневнице биле укинуте за Потпредседнице. Др Костић је навео да ипак постоји дискрепанца између путних трошкова чланова ГО и Председника и Потпредседника СЛФСа, о чему се отворила дискусија. Др Софронић је детаљно објаснила начин обрачунавања трошкова и дневница, и изнела предлог да износ трошкова треба да буде униформан. Др Бобан Станојевић је рекао да ни једна функција у СЛФСу у Масариковој није била плаћена, а да су трошкови плаћани по тарифи објављеној у Службеном Гласнику и да је та једнакост позитивно утицала на наше функционисање. Др Пешић наводи да при исплати треба пратити Правилник.

Др Костић је потом навео огромну финансијску ставку чланства у КССу, за коју је др Боснић потврдила да је скоро три пута већа него вишеструко корисније чланство у ЦЕСИ-ју. Због наведеног је Председница ГО информације везане за КСС из тачке 7 пренела у ову тачку да се не би губио континуитет информација.

Према предлогу др Панић-а члановима ГО је дата информација да је од стране Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања издато решење којим се утврђује да Конфедерација слободних синдиката са седиштем у Београду, Радивоја Кораћа 4, не испуњава услове репрезентативности. Током трајања седнице је стигла и копија овог решења послата из канцеларије КССа. У дискусији се од стране великог броја чланова ГО поставило питање нашег даљег интереса унутар КССа, те се предложило да то буде засебна тачка дневног реда за Редовну скупштину СЛФСа заказану за 18.10.2019г.За овај предлог који је Председница ГО формулисала као Преиспитивање става и улоге СЛФСа у КССу, ГО је гласао са 22 гласа за, 1 гласом против и 1 уздржаним гласом. Констатовано је да је тачка Преиспитивање става и улоге СЛФСа у КССу додато као засебна тачка дневног реда Редовне скупштине СЛФСа заказане за 18.10.2019г. и да то ни у ком случају не значи да ГО предлаже да СЛФС напусти КСС.

Од овог момента Дневни ред гласи:

1.Измене, допуне и усвајање дневног реда;
2. Разматрање извештаја од 2018. године;
3. Извештај Председника СЛФСа и Финансијски извештај за 2019. годину;
4. Извештај Статутарне комисије и Надзорног одбора СЛФСа;
5. Верификација нових чланова ГО;
6. Преиспитивање става и улоге СЛФСа у КССу;
7. Разно.

Након ове одлуке, настављена је дискусија о могућностима рационализације финансијског плана. Др Ђокић је пренела став ЦЕСИ-ја изнет на састанку у Бриселу којем је присуствовала, а то је да је „синдикат који ради синдикат који троши“ и да Председник синдиката који ћути и чува новац није Председник који ради. Др Боснић је изразила неслагање са ставом др Софронић и изнела став да ипак не можемо ићи на уштрп оних који највише раде за СЛФС, што је већина са одобравањем прихватила. Др Вешовић је дискутовала на тему функционерских додатака, на шта се надовезао др Владан Марковић поставивши питање укидања функционерских додатака и дневница, као и униформисања трошкова. Др Стојилковић је подсетио на ранију рационализацију трошкова која није имала ефекат, и навео да је главно питање у ствари како повећати приливе. Др Софронић је изнела да би требало проширити овлашћења чиме би поштедели Председника СЛФС долазака по сваком питању, на шта се надовезала др Пушић са констатацијом да је Статутарна комисија то и предвидела. Др Драган Крстић је инсистирао да финансијски извештаји за 2018 и 2019г буду детаљно књиговодствено припремљени и то за 2018г у форми завршног извештаја, као и да их треба користити за поређење при усвајању финансијског плана за 2020г. Са овим се сложила већина чланова ГО, те је др Ђокић резимирала предлог који се ставља на гласање у следећој форми: да ГО налаже књиговодственој агенцији да достави званични финансијски извештај од 2018. године какав је поднет надлежним државнм органима.За овакав предлог је гласало 24 члана ГО, није било гласова против нити уздржаних гласова. Потом је изнет предлог да се на Редовној скупштини мора изнети и веома детаљан књиговодствени извештај за 2019г јер је транспарентност од пресудног значаја.

Председница је поставила питање да се ГО изјасни о финансијском плану за 2020г који је поднео др Панић, дискусија је углавном ишла у смеру немогућности поређења јер немамо извештаје за 2018 и 2019г. Миља Димитријевић је подсетила да је усвајање финансијској плана за 2020г неопходно. Више чланова ГО је дало предлог да се о томе изјаснимо на седници ГО након Редовне скупштине СЛФСа и обавезало Председницу ГО да закаже седницу ГО непосредно након Редовне скупштине СЛФСа. За овај предлог је гласало 23 члана ГО, 0 гласова против и 1 глас уздржан.

Констатује се да се одлаже усвајање финансијског плана за 2020г за прву седницу ГО након Редовне скупштине СЛФСа где ће бити изнети финансијски извештаји за 2018. и 2019г.

Тачка 6 Извештај са састанка CESI/Савет Европе – извештавају др Горица Ђокић и Миља Димитријевић уз презентацију која је изнета на састанку ЦЕСИја и Савета Европе чија пројекција све време иде на ТВу. Др Ђокић је навела да је пример лекара у Србији еклатантан пример прекарног рада и одраз експлоатисања и непоштовања лекара ове државе. Миља Димитријевић је навела бројне контакте које смо успоставили и навела правне аспекте прекарног рада изневши статистичке податке до којих је дошла у припреми за седницу ЦЕСИја/Савета Европе. Чланови ГО су изразили велико задовољство и једногласно усвојили овај извештај.

Тачка 7 Актуелно, Др Ђокић је поделила информацију добијену од др Панића да постоји проблемса Министарством за рад, запошљавање, борачка и социјална питања везано за промену адресе.Др Марковић је навео да је свима достављен извештај са састанка у организацији Зрењанинског социјалног форума одржаног у Крагујевцу 14.09.2019г под називом „Социјални захтеви радника за бољи рад синдиката и повећање његовог чланства“ и да о томе не треба гласати. Председница ГО др Ђокићје замолила да др Павков извести ГО о стању у стоматологији, актуелним проблемима и свом раду као координатору службе стоматологије у СЛФСу, што је др Павков и учинила и закључила да је ситуација у стоматолошкој служби веома тешка и да захтева наше стално ангажовање.

Др Вешовић је похвалила рад ГО и изнела став да су нам могућности велике, а нажалост сваки дан постоје ситуације када морамо да реагујемо јер смо у предробовском стању. Др Вешовић је предложила да направимо плакате за подизање свести колега и да их разделимо по здравственим установама. На ову дискусију се надовезала др Олга Влаов Жарков, која је евалуирала тежину ситуације у којој се лекари налазе.

Тачка 8 Разно, др Владан Марковић је навео да је ситуација страха нешто што је заједничко за све синдикате и захтевао је да синдикат осуди отказ који је добила колегиница са Косова из политичких разлога и да подржи колегиницу из његове установе која је нападнута на друштвеним мрежама од стране родбине пацијенткиње.

Дискусија је настављена о обавезној вакцинацији, проблемима на примару и ситуацији да је капитациона формула смањила плату, да су наше плате потпуно нетранспарентне, о посебном колективном уговору, формирању радног тела које ће се бавити посебним колективним уговором, вероватном одлагању платних разреда.

Дат је предлог да се формира неформално радно тело за анализу и праћење посебног колективног уговора који би чинили оба Потпредседника СЛФСа, др Софронић, др Павков, и др Стојилковић. Овај предлог је једногласно усвојен, а од радно тела се тражи да да специфичне предлоге који могу бити изгласани као заједнички став. 

Др Гајић се изјаснила за потребу за сарадњом са Лекарском комором. Др Влаов Жарков је изнела ситуацију у ОО Кикинда и потреби њеног даљег постојања.

Како је исцрпљен дневни ред, председница ГО СЛФС закључује седницу.

Седница Главног одбора СЛФС је завршила са радом у 16:21 часова.

У Београду, дана 13.10.2019. године.                                  

Председница Главног одбора
Синдиката лекара и фармацеута Србије
Др сци. мед. Горица Ђокић

[1] Саставни део записника чинии аудио запис са седнице Главног одбора од дана 04.10. 2019.год.

Повезане вести

logo
СИНДИКАТ ЛЕКАРА И ФАРМАЦЕУТА СРБИЈЕ
Београд, Маглајска бр. 32/8
тел: 066/875 37 03 и 011/266 51 71

Е-пошта: sindikatlfs@gmail.com | сајт: www.sindikatlfs.rs

Архива

Назад на врх странице

error: Sadržaj je zaštićen!