Извештај са састанка Тима за ПЗЗ СЛФС од 29. јуна 2018. године

Састанак Тима за ПЗЗ СЛФС одржан је 29.06.2018. године у просторијама Централе синдиката у Београду, ул. Јове Илића бр.55.
Састанку присуствовали:
1. Др Милица Тодорић
2. Др Клара Хармати
3. Др Богданка Пушић
4. Др Јадранка Врањеш Боснић
5. Др Весна Пантелић
6. Др Снежана Павков
7. Др Славица Софронић
8. Др Тања Ђорђевић
На састанку су донети следећи закључци:
1. Чланови тима сматрају да је крајње време да се СЛФС обрати надлежним међународним организацијама, по питању платних разреда, изузимања појединих сектора из закона, повластица које поједини запослени у јавном сектору имају и свим неправилностима на које је СЛФС у својим бројним дописима у претходних пар година указивао. Тим за ПЗЗ СЛФС сматра да је последњи тренутак да се по овим питањима предузму мере, јер искуство нас учи да ће сви наведени прописи започети са применом, без обзира на наше незадовољство и неслагање.
Дат је предлог да се сви дописи упућени претходних година, (свим институцијама) прикупе и проследе међународним организацијама. Предложено је да се СЛФС консултује са Конфедерацијом независних синдиката ЕУ (CESI) чији смо члан однедавно, ради добијања конкретног упутства о могућностима и начину обраћања међународним институцијама.
2. Тим за ПЗЗ СЛФС ће се обратити ГО СЛФС са идејом да се за чланове синдиката уз одговарајући попуст, од јесени организују убрзани курсеви страних језика. Курсеви би били организовани по окрузима у школама језика које су акредитоване, а СЛФС би био тај који би за своје чланове нашао најповоњнију понуду, како би се лекари благовремено припремили за одлазак у земље где су услови рада бољи а плате по неколико пута веће.
3. Тим сматра да би СЛФС морао да захтева да се у будућем ПКУ за запослене у здравству и социјалној заштити мора инсистирати да сеу случајевима епидемија заразних болести, запосленима у здравству који оболе од зарзних болести за време трајања епидемије боловање плати 100%.
Овај захтев би морао да се упути благовремено, као и други предлози везани за следећи ПКУ за запослене у здравству и социјалној заштити.
Без обзира да ли СЛФС учествује у колективном преговарању, неопходно је да инсистира на очувању стечених права и покуша да се избори за боље услове. Тим ће своје предлоге и захтеве доставити ГО СЛФС.
4. У складу са ранијим закључцима Тима за ПЗЗ СЛФС, конкретни захтеви и предлози за унапређење здравствене заштите на примарном нивоу су изнети у виду два дописа, оставњен је рок за консултацију између чланова Тима након ког ће дописи бити упућени Министарству здравља, ЛКС, премијеру и председнику РС.
5. Тим поново истиче став да је неопходно инсистиратида све здравствене установе раде по јединственом информационом програму  (чиме би се онемогућило да директори здравствених установа одлучују у ком програму ће се радити), као и обавезу директора да плате запослених у здравству обрачунавају по јединственом програму, који би био препоручен од стране Министарства здравља. Сада постоје одступања у раду (једни раде у Хелианту а поједини у другим програмима) а плате се обрачунавају по различитим програмима зависно од руководства установе.
6. Такође, Тим за ПЗЗ СЛФС сматра да је крајње време за умрежавање и приватних здравствених установа у ЈЕДИНСТВЕНУ МРЕЖУ ЗДРАВСТВЕНИХ УСТАНОВА Републике Србије, уз обавезу електронског вођења документације и рад у истом информационом програму по коме раде и здравствене установе у државној својини. Овим би се значајно помогло у рационалном трошењу здравственог динара. Непостојање јединствене мреже доводи до тога да се услуге дуплирају (раде се и у приватном сектору и у установама у државној својини потпуно беспотребно). У овом тренутку је немогуће пратити кретање пацијената, по чијем савету или упуту одлазе на разне прегледе.
Наредни састанак Тима за ПЗЗ СЛФС планиран је за  07. септембар 2018. године.
У Београду, 06.07.2018. године.
Потпредседник за ПЗЗ СЛФС
Др Софронић Слаавица