Захтев за прилагођавање или укидање капитационе формуле

Поштовани,

Синдикату лекара и фармацеута Србије (у даљем тексту: СЛФС) обратио се већи број чланова са молбом за хитну реакцију у вези оцењивања рада изабраних лекара капитационом формулом.

Тренд опадања капитационе оцене је евидентан, а већини пријављених случајева је заједничко то што је оцена опала на чак 1,5 – 2 јер су вредности које улазе у једначину због епидемије знатно поремећене – у радни учинак је до последњег квартала улазила као променљива и ефикасност и ДТП. Према капитационим табелама на основу којих ће се обрачунавати плате изабраних лекара за октобар, новембар и децембар 2020. године и према Уредби уопште, у једначину улази (регистрација), превентивни прегледи, проценат хроничних пацијената којима су пружене куративне услуге (квалитет), а који су сви због епидемије COVID – 19 на веома ниском нивоу, што није последица лошег или смањеног рада и ангажовања изабраног лекара, већ организације служби у периоду епидемије. Препоруке надлежних органа су управо биле усмерене на смањивање посета лекарима, пре свега хроничних пацијената, а и организација рада примарне здравствене заштите је прилагођена епидемији. Дакле, овако добијени резултат није добијен вредновањем рада, већ је последица пуког сабирања тренутно неадекватних и неприхватљивих параметара.

Става смо да се не може мерити рад и оцењивати запослени с обзиром на раније утврђене, тренутном стању неприлагођене параметре, већ се мора ускладити са конкретним стањем ствари, а што променом само два критеријума још увек није учињено. У овој ситуацији изабрани лекари су несагледани због чега трпе иако имају, као и остали запослени у здравственом систему, повећани обим посла, а што се никако не види кроз капитациону оцену.

Тражимо од вас као надлежног органа да увидите проблем неадекватности капитационе формуле, која не одговара актуелној ситуацији изазваној епидемијом заразне болести COVID – 19.

Истичемо да није довољносамоза критеријуме ефикасност и ДТП изабраним лекарима доделити оцену 5, јер та два критеријума заједно не носе више од 30% укупне оцене, док квалитет здравствене заштите чини: 50% укупне оцене за изабране лекаре из области опште медицине и дечје и превентивне стоматологије, 45% укупне оцене за изабране лекаре из области педијатрије и 40% укупне оцене за изабране лекаре из области гинекологије, а одређује се на годишњем нивоу на дан 31. децембар и примењује се за обрачун укупне капитационе оцене за четири квартала наредне године. Због тога што значајно утиче на оцену за следећу годину, битно је да се већ сада, у периоду важења посебних услова рада, препозна овај проблем – да се обухват свега онога што потпада под критеријум квалитета не може испунити, поново напомињемо – не због кривице или мањег залагања запослених, већ због тренутне организације рада и актуелне епидемије! Сходно томе, једино је оправдано и за овај критеријум доделити оцену 5 или укинути овај начин оцењивања док се за исто не стекну услови.

У складу са горе изложеним, упућујемо следећи

ЗАХТЕВ

• Доделити коначну оцену 5 свим изабраним лекарима и уопште свим запосленима који се оцењују применом капитационе формуле, без изузетака, док се не стекну услови за прилагођавање критеријума за утврђивање радог учинка.

и/или

• укинути оцењивање применом капитационе формуле до завршетка епидемије заразне болести COVID – 19.

Става смо да је овакав начин оцењивања у доба епидемије, када је организација рада подређена сузбијању епидемије, неадекватан.

У Београду, дана 07.09.2020. године.

С поштовањем,
Председник
Синдиката лекара и фармацеута Србије
Др Раде Панић