Саопштење поводом изјаве Министра здравља да “неки домови здравља само штанцују упуте”

Саопштење поводом изјаве Министра здравља да “неки домови здравља само штанцују упуте”

Саопштење поводом изјаве Министра здравља да “неки домови здравља само штанцују упуте”

САОПШТЕЊЕ
ТИМА ЗА ПРИМАРНУ ЗДРАВСТВЕНУ ЗАШТИТУ СИНДИКАТА ЛЕКАРА И
ФАРМАЦЕУТА СРБИЈЕ
 
Поводом изјаве министара здравља др Златибора Лончара, за ТВ Прва, објављене и на званичном сајту Министарства здравља Републике Србије дана 28.06.2018. године, насловљеном „неки домови здравља само штанцују упуте“.
Синдикат лекара и фармацеута Србије најоштрије осуђује изјаву министра здравља др Златибора Лончара, којом нарушава углед домова здравља тврдећи да постоје домови здравља који само штанцју упуте и пацијенте шаљу даље. Истичемо да смо се небројано пута обраћали министру здравља тражећи хитан састанак на коме би било указано на проблеме са којима се сусрећу лекари на примарном нивоу здравствене заштите, такође, истичемо да смо дописима предлагали решења појединих проблема, али и истицали, између осталог, и проблеме са наметањем послова упућивања.
Годинама уназад примарни ниво здравствене заштите трпи велики терет лошег здравственог система, недовољног броја лекара, непостојање лимита опредељених пацијената по једном изабраном лекару, лошу организацију рада, недовоњну опремљеност, о чему је, поново истичемо, дописима обавештаван министар и министраство, а којим приликама смо јасно и недвосмислено указивали на проблеме и нудили конкретне предлоге решења.
Сада се пласира вест да “лекари штанцују упуте”. Шта то уопште значи? Не улази се у разлог издавања упута, да би се очигледно избегла суштина проблема.
Да би свако могао да одради свој део посла, министре, потребно је обезбедити услове за то!!!!
Неопходно је:
» обезбедити првенствено довољан број изабраних лекара,
» дефинисати максималан број опредељених пацијената по изабраном лекару,
» обезбедити довољно времена изабраним лекарима за детаљне прегледе,
» увести временске нормативе,
» обезбедити опрему за допунску дијагностику,
» дозволити лекарима да раде лабораторијске прегледе, који су сада могући само по упутима специјалиста са секундарног и терцијарног нивоа,
» изменити законе којима се ограничавају права изабраним лекарима на увођење и прописивање одређених лекова, 
» обезбедити могућност спровођења у пракси да лекари којима је потребна допунска дијагностика, а раде на секундарном или терцијарном нивоу, сами упућују пацијенте интерним упутима (у складу са важећим прописима), а не да упућују на изабране лекаре који по извештају лекара са секундарног и терцијарног нивоа „штанцују упут“,
» првенствено подићи углед изабраним лекарима и
» заштити их када пацијенту не издају упут за преглед у специјалистичко – консултативним амбулантама, на њихов захтев. 
Велики број упута које издају изабрани лекари су ИЗНУЂЕНИ УПУТИ односно упути који нису немају основ у мишљењу изабраних доктора.
» Ту спадају сви упути везани за припрему пацијената за оперативно лечење или хоспитализацију (пацијенти са секундарног и терцијарног нивоа изабраним докторима доносе одштампано упутство са прегледима које је потребно урадити пре заказаног пријема);
» Упут важи 6 месеци. За сваки контролни преглед у специјалистичко – консултативним службама по истеку рока од 6 месеци изабрани лекар мора издати нови упут;
» Врло често се пацијенти прегледани у болницама, враћају за извештајима и захтевима за више специјалистичких прегледа, иако би требало да добију интерне упуте. Поједини лекари издају те упуте иако нису обавезни, гледајући првенствено интерес пацијената;
» Ту спадају и сви упути везани за припрему у оквиру програма за БМПО;
» Ту спадају и упути везани за припрему пацијента за излазак на комисије за категоризацију инвалидности, инвалидске комисије и испуњаваље услова на остваривање права на рехабилитацију или прописивање помагала. За прописивање неких помагала потребно је мишњене више специјалиста.
Дакле, указујемо на проблем „штанцовања упута“. Изабрани лекар често не издаје упут зато што сматра да треба, већ у циљу олакшавања начина остваривања права  на здравствену заштиту свом пацијенту, јер ми, изабрани лекари, првенствено штитимо интересе својих пацијената. Слажемо се да не треба да “штанцујемо упуте” кад их пишемо по извештаји лекара секундарног и терцијарног нивоа, када их припремамо за пријем у болницу, за оперативно лечење, кад их упућујемо на прегледе у оквиру програма за вантелесну оплодњу, али коме ће се ти пацијенти обратити? Или је можда изнад интереса наших пацијената проблем “штанцовања упута”?
Најједноставније је оптужити изабране лекаре да “штанцују упуте”, наводећи да исти не решавају проблеме пацијената већ их само “прослеђују у друге установе”, без препознавања, или, у овом случају верујемо, намерног прикривања сржи проблема.
С једне стране, Министарство здравља организије бесплатне прегледе, на које пацијенти могу доћи по личној жељи, а којом приликом се мобилише огроман број лекара, док се с друге стране, изабраним лекарима скреће пажња да не “штанцују упуте”.
Да ли ово значи да пацијент који није добио упут од свог лекара, јер овим притиском јасно овлашћују изабрани лекари да одбију издавање упута, нема право на специјалистичко – консултативни преглед?
Да ли то значи да преглед за који није добио упут (да не би било штанцовања упута) пацијент може добити само у приватној пракси? Да ли се тиме још једном циљано урушава јавно здравство?
Да ли то значи да пацијенту који је отишао на преглед у приватну праксу без упута свог изабраног лекара, изабрани лекар нема обавезу да пише терапију и да га упућује на допунску дијагностику по предлогу лекара из приватне праксе?
Небројано је противречности у изјавама министра на које можемо указивати. Важан је њихов циљ. И пацијентима и лекарима је јасно да тај циљ није напредак, те да се не ради о реформи којом ће доћи до побољшања, већ, напротив, до даљег урушавања угледа српског здравства.
Изабрани доктори сматрају да министар здравља треба да изађе пред јавност са овим обавештењем, да инсистира од руководиоца свих здравствених установа да обезбеде услове да у складу са важећим прописима заиста СВАКО ОДРАДИ СВОЈ ДЕО ПОСЛА!
У Београду, дана 05.07.2018. године.
Потпредседница Тима за примарну здравствену
заштиту Синдиката лекара и фармацеута Србије
Др Славица Софронић
 

 

Повезане вести

logo
СИНДИКАТ ЛЕКАРА И ФАРМАЦЕУТА СРБИЈЕ
Београд, Маглајска бр. 32/8
тел: 066/875 37 03 и 011/266 51 71

Е-пошта: sindikatlfs@gmail.com | сајт: www.sindikatlfs.rs

Архива

Назад на врх странице

error: Sadržaj je zaštićen!