Записник са састанка Радне групе за платне разреде, 08.07.2016.

Заједнички састанак представника Примарне здравствене заштите и представника Секундарне и терцијарне здравствене заштите одржан је 08. јула 2016. године у просторијама СЛФС у Београду.
Састанку су присуствовали:
1. Др Славица Софронић
2. Др Богданка Пушић
3. Др Милица Николић Урошевић
4. Др Јадранка Врањеш Боснић
5. Др Горица Ђокић
6. Др Снежана Гајић
7. Др Љиљана Томашић
8. Др Раде Панић

Закључци:
1. По предлогу Уредбе о изменама Уредбе о коефицијентима за обрачун и исплату плата запослених у јавним службама, постојећи коефицијенти се преводе у нове, уз задржавање основне плате.
Поређења ради, када бисмо те нове коефицијенте посматрали према коефицијентима платних група и платних разреда у распону коефицијената од 1,11 до 8,35 положај лекара је следећи:
» Субспецијалистички послови које обављају специјалисти, примаријуси или специјалисти магистри који раде у специјалистичкој делатности ………………………………………….. 4,182105
» Специјалистички послови
у службама хитне помоћи, реанимације, операционим салама, у онкологији, психијатрији, инфективним одељењима, рендген службама, у лабораторијама са непосредним контактом са агресивним материјама ………………………… 4,028058
» Специјалистички послови у стационарима
здравствених центара и диспанзерско-поликлинички послови у КЦС ……………………………………………………………………….. 3,755622
» Специјалистички послови у амбулантно-поликлиничким условима
(домови здравља и здравствени центри), рад у лабораторијама, рад на превентиви и у комисијама ……………… 3,727095
» Послови специјалиста и магистара здравствених сарадника
…………………… 3,242130
» Послови дипломираних здравствених радника доктора медицине, стоматологије, дипломираних фармацеута и фармацеута биохемичара …………………………. 3,216456

У табели коефицијената за обрачун плата запослених у јавном сектору то изгледа овако:

PlatniRazredi2

Заједнички став је да лекари не могу бити разврстани у било које групе осим у XI, XII и XIII. Предлог СЛФС у табели изгледа овако:
platniRazredi
Сви присутни су мишљења да се СЛФС мора обратити Министарству државне управе и локалне самоуправе са питањима да ли тренутно превођење коефицијената значи и смештање у платну групу и платни разред који је одређен за тај коефицијент. То је за СЛФС недопустиво! Сви присутни су заузели став да се захтева хитан састанак са премијером Републике Србије где би му био изнет наш став и то да лекари неће пристати на још једну математичку игру којом би њихов положај постао још гори. До сада смо увек били чувари социјалног мира, покушавали као интелектуалци да укажемо надлежнима на многобројне проблеме, предлагали решења, нудили сарадњу, али ово је нешто што лекари неће толерисати.
Одмах након састанка упућен је захтев премијеру за хитан састанак. Договорено је да се упути мејл свим председницима ОО СЛФС са информацијама о новопрерачунатим коефицијентима и месту где би се лекари нашли ако се ови коефицијенти буду задржали приликом разврставања у платне разреде, да обавесте чланство. Такође је договорено да се СЛФС обрати ЛКС са захтевом да покушамо да остваримо сарадњу и заједничким снагама се изборимо за положај лекара. Предложено је да се покрене иницијатива за доношење закона о лекарима.
2. СЛФС располаже инфомацијама да су у изради нацрти Закона о здравственој заштити и Закона о здравственом осигурању. Имајући у виду да су то закони који су веома битни и за лекаре и за пацијенте, сматрамо да би било неопходно укључити и оне који су главни носиоци посла, бар у смислу давања предлога за доношење једног таквог закона.
По том питању договорено је да се Министарству здравља упути допис са питањем ко чини радну групу за доношење ових закона и има ли у њој представника лекара.
Београд, 11. јул 2016. године
Потпредеседник СЛФС за ПЗЗ
Др Славица Софронић
Потпредседник СЛФС за СиТЗЗ