Записник са седнице Главног одбора СЛФС, 11.03.2016.

Дневни ред:
1. Усвајање записника са претходне седнице ГО СЛФС,
2. Извештај о раду и активностима између две седнице (подноси председник СЛФС, као и извештај тима за ПЗЗ и секундарну и терцијалну здравствену заштиту),
3. Дискусија о Закону о платама у јавном сектору који је изгласан у Скупштини Србије, као и о активностима СЛФС-а у вези тога,
4. Разно.
Предложени дневни ред је усвојен са 22 гласа за, 1 члан је био против а 1  уздржан.
Прва тачка дневног реда – Усвајању записника са претходне Седнице. Записник је усвојен са 21 гласом за а 3 члана су била уздржана.
Друга тачка дневног реда – Извештај председника СЛФС др Рада Панића о активностима које је предузимао између две седнице – где је навео да су се активности у Министраству здравља републике Србије, расписивањем избора и распуштањем Владе смањиле. Одржани су раније заказани састанци али без неког већег значаја. На претходној Седници СЛФС је донешена одлука о упућивању више протестних писама Премијеру, Министру здравља, посланичким групама и медијима због предложеног (а у међувремену и усвојеног Закона о платама) што је и учињено.
На састанку Регионалне Лекарске коморе од чланова исте добијена је подршка за најављени штрајк здравствених радника.
Др Славица Софронић је изветила присутне о активностима у претходном периоду тима за ПЗЗ, преговорима које је тим имао са представницима Министарства здравља. Такође је тим за ПЗЗ дао предлог да се формира радно тело које би размотрило предложене платне разреде и за секундарну и терцијални здравствену зашиту, те да се са тим изаше пред Министарство у даљим преговорима.
По трећој тачки дневног реда, повела се дискусија о актуелној ситуацији и проблемима с којим се свакодневно суочавају лекари и фармацеути, актуелним законима везаним за здравствене раднике. Раније постављано питање уставности тих закона, предложено је да се тражи мишљење адвокатске канцеларије. Такође је предложено да се о питању ЕСП бодова, којим нису адекватно бодоване лекарске студије и специјализације наставе преговори са Високим саветом школства, те да се лекари кроз бодовну листу адекватно и правилно сагледају.
Сви наведени предлози су усвојени једногласно.
Током ове тачке повела се дискусија о разним питањима, која је повремено добијала елементе жучне расправе.
Дискутовало се о најављеном штрајку, могућим видовима штрајка и активностима,те је договорено, обзиром да је на претходној Седници СЛФС формирана радна група за припрему и организовање штрајка, да сви чланови своје предлоге упуте у писменом облику Централи СЛФС, а да ће све то размотрити радна група. Дефинитивну одлуку о штрајку треба проверити на Скупштини СЛФС.
Наставак седнице обележиле су бројне дискусије о финансијском стању и испуњавању финансијских обавеза ОО СЛФС према централи. Потврђено је кроз дискусију да већ раније више пута тражен број чланова СЛФС из ОО СЛФС није достављен централи на увид. Такође се више пута поставило питање везано за приступнице чланства СЛФС.
Др Јован Костић је дао предлог који је усвојен једногласно, а то је да се до 15. априла достави број чланова СЛФС централи, да би могло благовремено да се одреди број делегата за Скупштину СЛФС, коју треба заказати оквирно око 15. маја ове године.
Др Валентина Радуновић је поставила питања о томе да Статутарна комисија СЛФС треба да изда мишљење о евентуалној правној заштити здравствених радника који нису члнови СЛФС, а друго питање је везано за ангажман Драгане Стојчић, техничког секретара СЛФС, обзиром да се води на породиљском одсуству, те да има примања преко државе.
Председник СЛФС др Раде Панић је тражио и добио сагласност да се уведе ред у финансијско пословање СЛФС преко нове књиговодствене агенције, јер са претходном агенцијом је било разних проблема.
Седница ГО СЛФС од 11.03.2016 завршена је у 17.00 часова.