Записник са седнице Главног одбора СЛФС, 05.02.2016.

Дневни ред:
1. Усвајање записника са претходне седнице ГО СЛФС,
2. Привремена верификација нових чланова ГО СЛФС (до верификације на првој наредној Скупштини СЛФС),
3. Допуна дневног реда (уколико има предлога),
4. Извештај о раду и активностима између две седнице (подноси председник СЛФС, као и извештај тима за ПЗЗ и секундарну и терцијалну здравствену заштиту),
5. Дискусија о предлогу Закона о платама у јавном сектору, платним разредима и осталим подзаконским актима, као и најављене активности СЛФС (штрајк),
6. Јединство СЛФС и акције на уједињењу.
Предложени дневни ред је усвојен једногласно.
Прва тачка дневног реда – Усвајање записника са претходне Седнице. Записник је усвојен једногласно.
Друга тачка дневног реда – Верификација мандата нових чланова ГО СЛФС, присутни чланови ГО СЛФС су гласали за привремену верификацију нових чланова ГО (до трајне верификације на Скупштини СЛФС) за предложене су : др Бобан Станојевић и др Ивица Глишић (који није присуствовао Седници) те су присутни чланови верификовали чланство у ГО др Бобану Станојевићу са 23 гласа, један је био уздржан, а о предложеном чланству у ГО за др Ивицу Глишића није се гласало.
По трећој тачки дневног реда, требало је да се присутним члановима ГО СЛФС обрати председник СЛФС др Раде Панић, међутим због разговора које је водио у Министарству јавне Управе и локалне самоуправе, био је спречен да стигне на почетак Седнице ГО, те је ова тачка остављена као последња у дневном реду.
У наставку Седнице повела се дискусија чланова о актуелној ситуацији у здравству, предложеним законима и актима, те о модалитетима реаговања на предлоге закона.
Др Мирослава Димитријевић је у свом излагању предложила да се предвиђени Каталог радних места од стране Министарства не прихвати – већ да СЛФС тражи да се сачини нови. Предлог је усвојен једногласно.
У дискусији која се водила на наведену тему и други чланови ГО СЛФС дали су одређене предлоге:
»Да се у самим здравственим организацијама сачине каталози радних места- др Владан Марковић
»Да се пред Уставним судом Србије покрене поступак о уставности предложеног Закона о платама у Јавном сектору и предложеним платним категоријама и коефицијентима…
Током дискусије стигао је са састанка у Министарству Председник СЛФС др Раде Панић, који је присутне обавестио о актуелном састанку, предлогу Закона, као и могућим видовима борбе СЛФС против усвајања истог – припреме и организације штрајка. Истакнуто је да се мора реаговати у што краћем временском року.
Др Мирослава Димитријевић је предложила више ствари које се требају урадити, а предлози су усвојени и то:
»Упутити одмах писмо незадовољства СЛФС свим медијима, као и релевантним државним институцијама ипосланичким групама у Скупштини Србије, да се предлог Закона не изгласа,
»Најавити Штрајк упозорења,
»Обратити се Уставном Суду Србије за оцену уставности предложеног Закона,
Обзиром на досадашње разговоре које су имали представници СЛФС са ресорним и др. министарствима, као и на интенцију Владе Србије да се најављени Закони друга акта усвоје и поред јасног и оправданог противљења СЛФС, опција Штрајка је најизвеснија у овом тренутку као метода борбе. Из тог разлога на Седници ГО СЛФС од 05.02.2016 на предлог Председника СЛФСдр Рада Панића, формирана је радна група за припрему штрајка коју чине:
1. Др Раде Панић,
2. Др Владан Станковић,
3. Др Милованка Јанчев,
4. Др Владан Марковић,
5. Др Миодраг Алексић,
6. Др Славица Софронић,
7. Др Снежана Павков,
8. Др Јадранка Боснић,
9. Др Олга Влаов,
10. Др Љубиша Стојиљковић,
11. Др Мирослава Димитријевић,
12. Др Љиљана Томашић.
Такође је дат предлог да се упути жалба Савету Европе, због кршења Социјалне повеље од стране Владе Србије и министарства, предложеним Законом и другим актима на чијем усвајању инсистирају и поред противљења представника више синдиката запошљених у јавном сектору.
Седница ГО СЛФС од 05.02.2016 завршена је у 16.00 часова.