Izveštaj sa sastanka Tima za PZZ SLFS od 08.04.2016.

Sastanak Tima za PZZ SLFS održan je 8. aprila 2016. godine u prostorijama sindikata u Beogradu.
Sastanku prisustvovali:
1. Dr Milica Nikolić Urošević
2. Dr Svetlana Obradović
3. Dr Bogdanka Pušić
4. Dr Predrag Miljković
5. Dr Snežana Pavkov
6. Dr Dragan Vukajlović
7. Dr Nada Bojanić
8. Dr Slavica Sofronić
9. Dr Jasmina Jevtić
10. Dr Ljiljana Kastratović
Tim za PZZ SLFS doneo je sledeće zaključke:
  1. Uputiti identične dopise ministru zdravlja i povereniku za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti radi davanja mišljenjada li je popunjavanje obrasca br.4 u vezi sa Pravilnikom o utvrđivanju zdravstvene sposobnosti fizičkih lica za držanje i nošenje oružja u saglasnosti sa Zakonom o zaštiti podataka o ličnosti i Zakonom o pravima pacijenata čl.21.
Članovi Tima su izrazili zabrinutost da je popunjavanje obrasca br.4 bez saglasnosti fizičkog lica veoma rizično i po bezbednost lekara koji bi taj obrazac popunio.
Takođe svi članovi tima zastupaju misljenje da čak i ako bi popunjavanje obrasca br.4 bilo zakonska obaveza lekara, onda bi te obrasce morali popunjavati oni lekari koji su i postavili dijagnozu (psihijatri i dr. a ne isključivo izabrani lekar.
Što se tiče Obrasca br. 1. koji  treba da popuni izabrani lekar, on bi se popunjavao na lični zahtev fizičkog lica i pošto nije predviđen nomenklaturom zdravstvenih usluga na primarnom nivou zdravstvene zaštite, bio bi vanstandardna usluga po jedinstvenoj ceni za celu Republiku Srbiju. (cenu usluge odredilo bi Ministarstvo zdravlja).
  1. Članovi tima su zauzeli stav da u okviru Koeficijenata platnih grupa i platnih razreda lekari ne smeju biti ispod XI platne grupe, odnosnou XI platnoj grupi bi bili doktori medicine, a u XII platnoj grupi doktori specijalisti i subspecijalisti.Tim smatra da bi ovo trebao da podrži GO SLFS i svaka druga opcija morala bi biti povod za štrajk.
  2. Povodom započinjanja primene IZIS-a u Nisu članovi tima su dobili informacije sa terena i obavešteni su o svim problemima koje sa sobom nosi ovaj projekat. Članovi tima su zauzeli stav da je nedopustivo da izabrani lekar dobije još jedan administrativni posao, a to je zakazivanje pregleda. Tim je zauzeo stav da je posao lekara da preventira bolesti i leci, a poslove zakazivanja moraju raditi drugi (timske sestre ili radnici na info pultu).
Svi članovi su mišljenja da projekte ne treba započinjati ako se nisu stvorili uslovi za njih, a nesavršenosti informacionog sistema su svima koji rade u zdravstvenim ustanovama dobro poznate.
Neophodno je hitno uputiti dopise LKS, Ministarstvu zdravlja i RFZO sa konstatcijom da zakazivanje pregleda nije posao izabranog lekara.
U Valjevu, 18. april 2016. godine
Potpredsednik SLFS za PZZ