Ministarstvo zdravlja Republike Srbije

ZAHTEV ZA HITNIM ODREĐIVANJEM MAKSIMALNOG BROJA
OPREDELJENIH PACIJENATA PO IZABRANOM DOKTORU
Poštovani,
Ovom prilikom obraćamo Vam se sa hitnim i obrazloženim zahtevom za određivanjem maksimalnog broja opredeljenih pacijenata po izabranom doktoru.
Naime, Pravilnik o bližim uslovima za obavljanje zdravstvene delatnosti u zdravstvenim ustanovama i drugim oblicima zdravstvene službe definisao je da se u zdravstvenoj zaštiti odraslog stanovništva zapošljava  jedan doktor na 1600 odraslih stanovnika, dok u opštinama sa gustinom naseljenosti do 25 stanovnika po kvadratnom kilometru, jednog doktora na 1200 odraslih stanovnika.
Uvođenjem tzv. KAPITACIJE- mehanizam plaćanja gde izabrani lekar koji radi u primarnoj zdravstvenoj zaštiti dobija deo plate na osnovu radnog učinka (koja se pokazala kao totalni promašaj, a i dalje se primenjuje) i koja u jednom parametru, pod imenom „registracija“ obuhvata broj opredeljenih pacijenata, pomnoženih starosnim koeficijentom izabrani lekari su dovedeni u situaciju da ne mogu da limitiraju broj osiguranika koji mogu da se opredele za lečenje kod njih.
Trenutno imamo situaciju da je broj osiguranika po izabranom lekaru različit po domovima zdravlja, i lekare koji nemaju zakonski osnov da obustave dalje registrovanje osiguranika. Tako da,  u ovom trenutku postoje lekari koji imaju preko 2200 pacijenata, a samim tim i nedopustivo veliki broj usluga koje neminovno dovode do pada kvaliteta i opšteg nezadovoljstva pacijenata, kojima izabrani lekar nije dostupan u određenom vremenskom roku.
Nezadovoljan pacijent vrlo često postaje agresivan, tako da i ovo može biti razlog sve cešćeg napada na lekare i zdravstveni sistem uopste.
SLFS zahteva da hitno preduzmete mere i zakonom definišete maksimalan broj pacijenata (osiguranika) koji se može opredeliti za jednog izabranog doktora.
Mislimo da za ovakav predlog imamo dovoljno argumenata, kao i da bi rešavanjem ovog problema značajno doprineli dostupnosti i kvalitetu  zdravstvenih usluga na primarnom nivou zdravstvene zaštite.
SLFS je spreman da ponudi svoju saradnju u određivanju maksimalnog dozvoljenog broja opredeljenih pacijenata po izabranom lekaru.
Beograd  27.01.2016.godine
Potpredsednik SLFS za PZZ
Dr Slavica Sofronić
specijalista medicine rada