Izveštaj sa sastanka Tima za PZZ SLFS, 22.01.2016.

Sastanak Tima za PZZ SLFS održan je 22. januara 2016. godine u prostorijama sindikata u Beogradu.
Sastanku su prisustvovali:
1. Dr Ana Vulanović
2. Dr Milica Nikolić Urošević
3. Dr Valentina Radunović Stefanović
4. Dr Slavica Vlaisavljević
5. Dr Milovanka Jančev
6. Dr Ljiljana Kastratović
7. Dr Svetlana Petrović Đorđević
8. Dr Ksenija Kosanović Perović
9. Dr Svetlana Obradović
10. Dr Klara Harmati
11. Dr Bogdanka Pušić
12. Dr Vesna Pantelić
13. Dr Snežana Pavkov
14. Dr Nada Bojanić
15. Dr Slavica Sofronić

Tim za PZZ SLFS doneo je sledeće zaključke:
1. Članovi tima su upoznati sa Nacrtom zakona o sistemu plata zaposlenih u javnom sektoru.
Stav tima je da je ovakav nacrt zakona neprihvatljiv za SLFS iz sledećih razloga:
-Ponovo nisu obuhvaćeni svi koji čine javni sektor, zakon izuzima zaposlene u javnim preduzećima i privrednim društvima i Narodnoj banci Srbije.
-Primena zakona za pojedine iz javnog sektora započinje kasnije, odnosno sa ovim zakonom će se uskladiti zakoni koji uređuju plate i druga primanja policijskih službenika, profesionalnih pripadnika Vojske Srbije i zaposlenih u organizacijama u čijem je delokrugu bezbednost i obaveštajni poslovi.
-U opisima platnih grupa mnogo više pažnje se posvećuje rukovođenju, nego standardnim merilima za opis poslova kao što su stručno zvanje, složenost poslova, samostalnost u radu, te se može pretpostaviti da će u najviše platne grupe biti raspoređeni upravo rukovodioci bez obzira na stručnost i kompetentnost.
-Rasponi koeficijenata platnih grupa i platnih razreda su urađeni po nejasnom modelu i tim smatra da najviši koeficijent  platnog razreda u jednoj platnoj grupi ne sme biti veći od najnižeg u sledećoj platnoj grupi.
-Nacrt zakona je nejasno definisan u mnogim stavovima, i izaziva nepoverenje.
-Tim smatra da sve mora biti jasno definisano pre nego što zakon uđe u proceduru.
Članovi tima su pokušali da utvrde svoju poziciju u predloženim platnim grupama. S obzirom na broj bodova koji pripada doktorima medicinskih nauka po Pravilniku o listi stručnih, akademskih i naučnih naziva a to je 360 ESPB za doktora medicine, jedina grupa gde se mogu prepoznati je jedanaesta platna grupa.
2. Potrebno je da SLFS uputi dopis Ministarstvu zdravlja, Ministarstvu prosvete i ostalim nadležnima sa zahtevom da se u Pravilniku o listi stručnih, akademskih i naučnih naziva izvrši korekcija bodova u polju 4. MEDICINSKE NAUKE_ SPECIJALISTIČKE, tako sto ce umesto 360 + 60 ESPB, stajati 360 + (180 do 360) ESPB u zavisnosti od dužine trajanja specijalističkih studija.
3. Tim je usaglasio stavove za komentar Drugog nacrta kataloga radnih mesta u zdravstvu, koji će blagovremeno biti upućeni Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave i Ministarstvu zdravlja.
4. Razni projekti finansirani na više načina su završeni ili se privode kraju, a pacijenti su ostali izabranim doktorima koji su izvršioci bez ikakve materijalne nadoknade.
5. Tim je zauzeo stav da se od Ministarstva zdravlja traži da se za lečenje pacijenata od bolesti zavisnosti prebace ovlašćenja na specijaliste psihijatre.
6. Ponovo je istaknut problem broja opredeljenih pacijenata po izabranom doktoru i stav tima je da se ponovo od  nadležnih institucija zahteva da se taj broj limitira.
Sledeći sastanak planiran je za drugu polovinu februara 2016. godine, a o tačnom datumu članovi će biti blagovremeno obavešteni.

U Beogradu, 24.1.2016. godine
Potpredsednik za PZZ SLFS
Dr Slavica Sofronic
spec. medicine rada
Izveštaj možete preuzeti u Word dokumentu:

word4Izveštaj sa sastanka Tima za PZZ, 22.01.2016.