Primedbe na Katalog radnih mesta u zdravstvu

PREDMET: Primedbe na Katalog radnih mesta u zdravstvu

1. Sektor zdravstva je stavljen u nepovoljan položaj u odnosu na delatnosti za koje su objavljeni Nacrti kataloga, jer u delu koji se odnosi na zahtevanu vrstu obrazovanja nije naveden i neophodan broj bodova (ESPB) kao što stoji u ostalim katalozima.
2. Opis poslova u Nacrtu kataloga radnih mesta u zdravstvu je vrlo uopšten i ne opisuje stvarni posao za razliku opisa poslova u katalozima za druge delatnosti gde su opisi vrlo detaljni i opširn
Nedopustivo je se pojedina radna mesta u ostalim katalozima opisuju do najsitnijih detalja, a poslovi lekara, koji su vrlo kompleksni, specificni i razliciti u opišu u par uopštenih rečenica.
Očgledno je, da se pri izradi kataloga nije radilo po istoj metodologiji.
Opis poslova IZABRANOG DOKTORA tačno je definisan Zakonom o zdravstvenoj zaštiti i kao takav mora biti naveden u katalogu.
3. U katalogu ne postoji radno mesto doktor medicine u kućnom lečenju i doktor specijalista u kućnom lečenju, te smatramo, da s obzirom na specificnost posla navedena radna mesta moraju biti uvršcćena u katalog.
4. Radno mesto doktor medicine se pojavljuje na svim nivoima, ipak, neophodno je u opisu poslova ili u nazivu radnog mesta na različitim nivoima napraviti razliku, naročito zbog stepena odgovornosti i stepena samostalnosti u radu.
Doktor medicine na primarnom nivou: DOKTORI MEDICINE IZABRANI LEKARI samostalno obavljaju posao i snose odgovornost za svoj rad, dok doktori medicine na sekundarnom nivou: DOKTORI MEDICINE KLINICKI LEKARI mogu samostalno da rade samo poslove iz opšte medicine, nemaju autonomiju, nemaju odgovornost, jer mogu da rade samo pod nazorom mentora, odnosno ne mogu samostalno pregledati pacijenta, sačiniti izveštaj posle pregleda, niti pružiti terapiju. Šta više, Zakonom o Zdarvstvenoj zastiti predviđene su kaznene odredbe ukoliko se omogući samostalan rad zdravstvenom radniku koji ne ispunjava uslove za samostalan rad, odnosno za posedovanje licence.
5. Radno mesto: MEDICINSKA SESTRA I VIŠA MEDICINSKA SESTRA U TIMU IZABRANOG DOKTORA- TIMSKA SESTRA je radno mesto koje mora biti izdvojeno kao posebno, s obzirom na specifičnosti radnog mesta i značajne razlike u odnosu na rad medicinske  sestre u ambulanti.
6. Smatramo da ako  neki zdravstveni radnik, samo povremeno, u okviru svoje specijalnosti, obavlja određene dijagnostičke procedure ne može biti prepoznat na tom  radnom mestu (endoskopist, bronhoskopist…).
7. Što se tiče niza saradničkih mesta, mišljenja smo da se ona moraju definisati u Katalogu generičkih radnih mesta, jer je zvanje zdravstveni saradnik definisano i u vezi sa obavljanjem osnovne delatnosti.
Tako da su zdravstveni saradnici lica koja polažu stručni ispit pred Komisijom Ministarstva zdravlja za polaganje stručnog ispita i koja imaju licencu za rad iz oblasti iz koje su položili stručni ispit, a rade na radnim mestima:
-Diplomirani defektolog;
-Diplomirani defektolog-logoped;
-Diplomirani defektolog iz oblasti specijalna edukacija i rehabilitacija;
-Diplomirani psiholog;
-Master psiholog;
-Diplomirani sociolog.
Sva ostala radna mesta ne mogu imati naziv zdravstvenog saradnika.

U Beogradu, 25.01.2016. godine
Potpredsednik za PZZ SLFS
Dr Slavica Sofronić
spec. medicine rada