Захтев поводом преоптерећености изабраних лекара

Министарству здравља Републике Србије
ЗАХТЕВ
Поштовани,
Синдикат лекара и фармацеута Србије Вам се поново обраћа у намери да Вас обавести да се изабраним лекарима и даље намеће посао који није у складу са важећим прописима и добром медицинском праксом.
СЛФС Вам је указао на овај проблем дописом из септемра 2017. године. С обзиром да нам на исти нисте одговорили, нити се било шта променило по питању наведеног, обраћамо Вам се поново у нади да ћете овог пута схватити озбиљност проблема. Један од разлога за додатно оптерећење изабраних лекара је недостак кадра, али и то што на места лекара упућених на специјализације не долазе млади лекари (због чега њихови опредељени пацијенти остају без свог лекара).
Чланом 28. Правилника о начину и поступку остваривања права из обавезног здравственог осигурања „Службени гласник РС”, бр. 10/2010, 18/2010, 46/2010, 52/2010, 80/2010 и 1/2013 прописано је да је, у случају привремене спречености за рад изабраног лекара због болести, коришћења породиљског одсуства, стручног усавршавања или других оправданих разлога, здравствена установа дужна да осигураном лицу обезбеди лекара који ће привремено заменити изабраног лекара.
Чланом 131. ЗАКОНА О ЗДРАВСТВЕНОЈ ЗАШТИТИ „Службени гласник РС“, бр. 107 / 2005, 72 / 2009 – др. закон, 88/2010, 99 /2010, 57 / 2011, 119/2012, 45 / 2013 – др. закон, 93 / 2014, 96 / 2015, прописана је обавеза директора здравствене установе да организује рад и руководи процесом рада, па стога и да одреди лекара који мења изабраног лекари који је одсутан.
С обзиром да немају могућност пријема новог лекара на место лекара упућеног на специјализацију, директори установа посао тих лекара додељују лекарима који су већ преоптерећени својим пацијентима (још увек није одређен максималан број пацијената по једном изабраном лекару). Све то за последицу има додатно опререћење изабраних лекара, који у току једне смене, морају да приме и прегледају дупло више пацијената од оног предвиђеног важећим нормативима. Број услуга се повећава, квалитет услуга опада! Лекари су све уморнији, пацијенти све незадовољнији.
Руководиоци инсистирају да сви пацијенти буду прегледани, без обзира да ли су хитни или не и тиме приморавају лекаре да у једној смени приме и по 60 и 70 пацијената, уз усмена наређења да ни један пацијент не сме бити враћен.
СЛФС поново истиче да је Правилником о номенклатури здравствених услуга на примарном нивоу здравствене заштите тачно дефинисано шта чини који преглед и недопустиво је и помислити да лекар може да уради преглед у складу са наведеним правилником, ако одвоји 2-3 минута за пацијента.
Такође поново подсећамо и на Табелу мера извршења у примарној здравственој делатности и специјалистичко консултативној делатности (36 посета) тако да сматрамо недопустивим инсистирање руководилаца да се сви пацијенти морају примити. Такав став само доводи до још већег незадовољства, већ незадовољних пацијената и све агресивнијег понашања према изабраним тимовима.
СЛФС захтева од Вас да нам обезбедите услове и време да својим пацијентима пружимо квалитетну здравствену заштиту.
ПРЕДЛОГ: Увести ЛЕКАРА У ЗАМЕНИ – лекар који би ван редовног радног времена са својим опредељеним пацијентима, збрињавао пацијенте одсутних лекара (кроз прековремени рад) до момента попуњавања упражњеног радног места или повратка лекара са одсуства.
СЛФС сматра да је неопходно предузети ХИТНЕ мере у циљу очувања квалитета здравствене заштите.
У Београду, 16. март 2018. године.
С поштовањем,
Потпредседник СЛФС за ПЗЗ