Извештај са састанка Тима за СиТЗЗ СЛФС одржаног 23.03.2018. године

Састанак Тима за СиТЗЗ одржан је 23. марта 2018. године, у просторијама синдиката у Београду.
Присутни чланови Тима:
Др Јадранка Врањеш Боснић, др Снежанa Гајић, др сци. мед. Горица Ђокић, прим. др Мирослава Димитријевић, др Весна Ђокић, др Татјана Петровић, др Бобан Станојевић, др Драгана Арсић и др Мирослав Станојевић.
Након усвајања дневног реда и усвајања Извештаја са састанка тима за СиТЗЗ од 9. новембра 2017. године и са заједничког састанка са Тимом за ПЗЗ, од 22. децембра 2017. године
1. Тим за СиТЗЗ је упознат са променама извештавања и финансирања здравствених установа на секундарном и терцијарном нивоу здравствене заштите, по систему ДСГ (дијагностички сродних група). Од јуна 2017. године 14 здравствених установа на секундарном и терцијарном нивоу су у пилот пројекту делимичног финансирања по ДСГ, а од јануара 2019. године у систем ДСГ ће бити укључене све остале установе. Чланови тима за СиТЗЗ сматрају да би предуслови за ваљано укључење здравствених установа у систем ДСГ били:
» постојање софтвера за ДСГ у свакој болници,
» развијени Протоколи. Трнутно постоје 33 клиничка пута,
» едукација запослених лекара у болницама.
Закључак:
Пожељно је да СЛФС што хитније организује едукацију будућих едукатора који би у својим срединама организовали едукацију свих доктора, с обзиром да успешност увођења ДСГ зависи првенствено од квалитета података, јер се основа за разврставање пацијената по систему ДСГ врши на основу дијагноза и урађених процедура, као и других података неопходних за извештавање.
2. Почетком године, након повећања плате свим запосленима у здравственим установама, у неким здравственим установама је то повећање плате ускраћено докторима на специјализацији. Правница СЛФС нас је упознала са правном регулативом у овој области, анализом термина накнада зараде, међусобним односом закона, колективног уговора, правилника о раду и уговора о раду из којег произилази: да колективни уговор и правилник о раду не могу да садрже одредбе којима се запосленом дају мања права или утврђују неповољнији услови рада од права и услова утврђених законом.
Закључак:
Ову изузетно квалитетну  анализу проследити директорима и обрачунским службама здравствених установа у којима је лекарима на специјализацији ускраћено право на правичну зараду.
Београд, 28. март 2018. године.
Потпредседник СЛФС за СиТЗЗ
Др Јадранка Врањеш Боснић