Саопштење поводом притиска на чланове СЛФС у Клиници за психијатријске болести “Др Лаза Лазаревић”

КЛИНИКА ЗА ПСИХИЈАТРИЈСКЕ БОЛЕСТИ
„ДР ЛАЗА ЛАЗАРЕВИЋ“
ул. Вишеградсака бр. 26
11 000 Београд
за
в.д. директора
Доц. др сци. мед. Ивану Сташевић Карличић

САОПШТЕЊЕ
______________________________________________________________________

Синдикат лекара и фармацеута Србије захтева поштовање Уставом, законима и ратификованим међународним конвенцијама загарантованог права на синдикално организовање и деловање!
Дана 10. августа 2018. године обавештени смо од стране представника Основне организације Синдиката лекара и фармацеута Србије Клиника за психијатријске болести “Др Лаза Лазаревић” да в.д. директора Клинике за психијатријске болести “Др Лаза Лазаревић” Доц. др сци. мед. Ивана Сташевић Карличић захтева од чланова Синдиката лекара и фармацета Србије (у даљем тексту: СЛФС) хитно исчлањење из нашег синдиката.
Подсећамо в.д. директора Клинике за психијатријске болести “Др Лаза Лазаревић” Доц. др сци. мед. Ивану Сташевић Карличић и јавност да је право на синдикално организовање и деловање зајемчено чланом 55. Устава Републике Србије („Сл. гласник РС”, бр. 98/2006):
„ Јемчи се слобода политичког, синдикалног и сваког другог удруживања и право да се остане изван сваког удружења“.
Ово је право даље уређено и гарантовано законима РС и подзаконским актима у областима рада, а непридржавање уставне и законски прописане обавезе корелативне овом праву санкционисано је Кривичним закоником Републике Србије („Сл. гласник РС”, бр. 85/2005, 88/2005, 107/2005, 72/2009, 111/2009, 121/2012, 104/2013, 108/2014 и 94/2016), чланом 152., на следећи начин:
(1) Ко свесним кршењем закона или на други противправан начин спречи или омета политичко, синдикално или друго удруживање или деловање грађана или деловање њихових политичких, синдикалних или других удружења, казниће се новчаном казном или затвором до две године.
(2) Ако дело из става 1. овог члана учини службено лице у вршењу службе, казниће се затвором од три месеца до три године.
Апелујемо на послодавце и друге релевантне субјекте да поштују основна права из области синдикалног организовања и не врше даље притиске на чланство у правцу исчлањења из синдиката јер ћемо у супротном као Републичка организација СЛФС бити приморани да реагујемо и покренемо законом предвиђене поступке, када ћемо, између осталог, позвати и на кривичну одговорност ова лица.
Подсећамо и на Конвенцију Међународне организације рада бр. 98 о примени принципа права организовања и колективног преговарања и Конвенцију Међународне организације рада бр. 87 о синдикалним слободама и заштити синдикалних права којима чијим је ратификацијама (2000.) Република Србија преузела на себе улогу гаранта у остваривању права на синдикално деловање и организивање, односно санкционисање СВАКОГА ко ову слободу и право не поштује. Тако радници и послодавци, без икаквих изузетака, имају право без претходног одобрења, да образују организације по своме избору, као и да приступају овим организацијама, под искључивим условом да се придржавају статута ових последњих.
За даљу борбу за остваривање интереса запослених, као нашег основног циља, захтевамо поштовање основних права и слобода!
У Београду, дана 20.08.2018. године.
Председник
Синдиката лекара и фармацеута Србије