Potpisan Memorandum o razumevanju i zajedničkom sindikalnom delovanju

Dana 18. jula 2018. godine u Bijeljini potpisan je Memorandum o razumevanju i zajedničkom sindikalnom delovanju Sindikata doktora medicine Crne Gore, Sindikata lekara i farmaceuta Srbije i Strukovnog sindikata doktora medicine Republike Srpske. Memorandum prenosimo u celosti:

Memorandum o razumevanju i zajedničkom sindikalnom delovanju

Memorandum o razumevanju i zajedničkom sindikalnom delovanju Sindikat doktora medicine Crne Gore, Sindikat lekara i farmaceuta Srbije i Strukovni sindikat doktora medicine Republike Srpske izražavaju svoju saglasnost i spremnost na zajedničku saradnju, pružanje međusobne podrške i pomoći u ostvarivanju osnovnih sindikalnih ciljeva, koordinaciju sindikalnih aktivnosti, saradnju u normiranju i usaglašavanju zakonskih propisa na nacionalnom nivou, shodno bitno sličnom stanju i položaju kao regionalno bliskim državama, kao i ojačavanje i uvećavanje svojih sindikalnih kapaciteta kroz aktivno sindikalno delovanje, a sve u cilju efikasne zaštite profesionalnih, ekonomskih i socijalnih prava i insteresa lekara (i farmaceuta) u državama delovanja ovih sindikata.
I
Memorandum o razumevanju i zajedničkom sindikalnom delovanju Sindikat doktora medicine Crne Gore, Sindikat lekara i farmaceuta Srbije i Strukovni sindikat doktora medicine Republike Srpske izražavaju svoju saglasnost i spremnost:
» da se međusobna sindikalna saradnja ostvari na načelima uzajamnog priznavanja, uvažavanja i poverenja, a što uključuje i poštovanje ustavnopravnog uređenja i važećih zakona koji se primjenjuju u Republici Crnoj Gori, Republici Srbiji i Republici Srpskoj o sindikalnom organizovanju i delovanju u oblasti zdravstvene zaštite i kolektivnog pregovaranja, odnosno ratifikovanih međunarodnih konvencija.
II
U skladu sa navedenim, strane su saglasne da je potrebno da se uspostavi međusobna saradnja sindikata u cilju koordinacije sindikalnih aktivnosti, a koja se naročito odnosi na:
» obavezu strana da uspostave i razviju redovnu međusobnu komunikaciju i saradnju u sprovođenju sindikalnih aktivnosti, koja uključuje razmjenu informacija, konsultacije i dogovaranje, kao i međusobnu pomoć u rešavanju najvažnijih pitanja koja su značajna za funkcionisanje sindikata doktora medicine i koordinacije u sprovođenju sindikalnih politika, strategija i planova na poboljšanju profesionalnog, ekonomskog i socijalnog statusa, kao i dostojanstva rada lekara (i farmaceuta);
» zajedničko istupanje u borbi za suštinsku reformu zdravstvenog sistema u regionu i zaslužena veća prava članova, kroz menjanje postojaćih zakona i težnje za usaglašavanjem zakonskog uređenja država potpisnica memoranduma i to u oblasti delovanja sindikata s obzirom na isto odnosno bitno slično stanje zdravstva u regionu i položaj sindikata kao socijalnog partnera u pregovaranju sa državnim institucijama;
»obavezu strana da međusobno sarađuju u svim oblastima delovanja, kako bi putem saradnje postigli što vidljivije rezultate u sindikalnom delovanju.
» obavezu strana da međusobno sarađuju u cilju jačanja kapaciteta sindikalnog organizovanja i povećanju broja članova sindikata;
» obavezu strana da u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovog Memoranduma imenuju po tri svoja predstavnika u Stalnu Regionalnu Radnu Grupu sindikata doktora medicine (SRRG-SDM), a koji imaju obavezu da kao ovlašćeni predstavnici strana i u roku od 60 dana usaglase Plan rada SRRG-SDM i utvrde Okvirni plan zajedničkih sindikalnih aktivnosti na unutrašnjem i međunarodnom planu, a što se posebno odnosi na saradnju sa relevantnim međunarodnim organizacijama i međunarodnim i evropskim sindikalnim asocijacijama doktora medicine i stomatologije.
III
Niti jedna odredba ovog Memoranduma se neće tumačiti kao odricanje od prava i obaveza propisanih Ustavima, zakonima, međunarodnim konvencijama i Statutima sindikata potpisinca Memoranduma.
IV
Svi eventualni nesporazumi ili zahtevi za izmene ili dopune teksta Memoranduma koji mogu nastati u toku njegovog važenja, rešavaće se sporazumno – prijateljski, u duhu saradnje i međusobnog poštovanja.
V
Ovaj Memorandum, koji ima prednost nad svakom komunikacijom strana u vezi sa pitanjima na koje se odnosi, stupa na snagu danom potpisivanja od strane ovlašćenih predstavnika ugovornih strana.
VI
Ovaj Memorandum je usklađen sa zakonima, podzakonskim propisima i opštim aktima po kojima strane postupaju i sačinjen je u šest primerka, od kojih svakoj strani pripadaju po dva potpisana i overena primerka.
VII
Ovaj Memorandum se bez dalje saglasnosti strana može javno objaviti na zvaničnim internet prezentacijama ugovornih strana, kao i u elektronskim i štampanim medijima.

U Bijeljini, dana 18.07.2018. godine.
Ovlašćeni predstavnici sa punim ovlašćenjima za zaključenje Memoranduma:
Sindikat doktora medicine Crne Gore
Dr Milena Popović Samardžić
Sindikat lekara i farmaceuta Srbije
Dr Rade Panic
Strukovni sindikat doktora medicine Republike Srpske
Dr Miodrag Femić
Sa konferencije za medije:

Zajednički problemi u zdravstvenom sistemu u regionu:

Potpisivanje Memoranduma:

Galerija slika:

Memorandum na engleskom možete preuzeti ovde: