Захтев за одређивањем броја часова непосредног рада са пацијентима – Стоматологија

МИНИСТАРСТВО ЗДРАВЉА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
ул. Немањина бр 22 – 26
11 000 Београд
за
Сектор за организацију здравствене службе
ПРЕДМЕТ: Захтев за одређивање броја часова непосредног рада са пацијентима у амбуланти изабраног доктора стоматологије и Захтев за хитним подвођењем обољевања на раду од болести за за коју је проглашена епидемија под професионално обољење.

Поштовани,
Синдикат лекара и фармацеута Србије се обраћа са Захтевом за одређивање броја часова непосредног рада са пацијентима у циљу квалитетног обављања послова изабраног стоматолога.
Познато Вам је да су послови  стоматолога изузетно комплексни и тешки, као и да у аке о процени ризика великог броја здравствених установа нису ушли многи важни фактори који представљају опасност по бебедност и здравље стоматолога: биолошки (разни патогени агенси), хемијски (стоматолошки материјали и лекови, дезинфицијенси), физички (бука – компресора, високотуражна турбина, аспиратори, затим јонизујуће и нејонизујуће зрачење – X зраци, светлост ласера и полимеризујућих лампи, као и опасност од повреда оштрим инструментима), статодинамички (нефизиолошки положај тела у току рада, вибрације ротирајућих инструмената, понављајући покрети, дуго стајање) и психосоцијални у чијој је основи стрес као  и  чести недостатак адекватне заштите на радном месту.
Због тога се обраћамо са горе наведеним Захтевом и предлажемо следеће:
Подела послова у оквиру недељног пуног радног времена би се вршила на следећи начин:
25 часова непосредног рада са пацијентима у амбуланти и 12 часова недељно за остале послове* из описа послова изабраног стоматолога што би на дневном нивоу износило 5 часова непосредног рада са пацијентима у амбуланти (при чему би требало да постоји пауза од 5 до 7 минута између свака 2 пацијента) и 2,25 часа рада за остале послове из описа послова изабраног стоматолога.
* Под изразом,, остали послови“ подразумевамо:
– послове везане за стално стручно усавршавање;
– праћење измена закона и правилника који се односе на здравствену заштиту и здравствено осигурање (Правилници о прописивању лекова, спречености за рад…)
– здравствено васпитне активности (индивидуални здравствено васпитни рад, рад у малој групи…)
–  учествовање у раду стручних органа и друго.
Овом приликом истичемо и захтев да се у време проглашених епидемија на територији Србије стоматолозима омогући боловање – накнада зараде за време одсуствовања са рада због привремене спречености за рад у висини 100% просечне зараде уколико оболе од исте болести за коју је проглашена епидемија.
Овај захтев сматрамо јако ургентним и недвосмислено оправданим.
У Београду, дана 05.07.2018. год.
Унапред захваљујемо и срдачно Вас поздрављамо.
Потпредседница Тима за примарну
здравствену заштиту Синдиката лекара и фармацеута Србије