Министарство здравља Републике Србије
Aсс. др Златибор Лончар, министар здравља
Др Мехо Махмутовић, државни секретар
Проф. др Берислав Векић, државни секретар
ПРЕДМЕТ: Поновљен захтев за одређивањем стандарда броја осигураних лица по изабраном лекару
Поштовани,
Више пута смо Вам се обраћали са истим захтевом: да одредите максималан број осигураника који се могу определити код једног изабраног лекара. Свакако сте упознати са тим да Вас Закон о здравственом осигурању обавезује да донесете стандард броја осигураних лица по једном лекару.
С обзиром да је изабрани лекар дужан да прими на преглед свако осигурано лице које га изабере, осим ако је код изабраног лекара евидентиран број осигураних лица већи од утврђеног стандарда, јасно Вам је колико је неопходно да се најхитније утврди стандард осигураника.
Непостојање стандарда довело је до неравномерне расподеле осигураника по изабраном доктору, претеране преоптерећености једних и растерећености других. Такође, овакво неуређено стање довело је до тога да директори домова здравља захтевају да лекари и даље региструју осигуранике, па имамо лекаре са преко 2500 осигураника, који су услед презаузетости недоступни пацијентима, док је о квалитету њиховог рада бесмислено и говорити.
Непостојање стандарда, такође је олакшало директорима да уместо доктора запошљавају: правнике, економисте, секретарице, телефонисте, портире, чуваре и остале немедицинске раднике.
У циљу доступности и повећања квалитета здравствених услуга Синдикат лекара и фармацеута Србије захтева да хитно утврдите стандард.
Наше предлоге по питању минимума оптимума и максимума опредељених пацијената по једном лекару већ смо Вам доставили у фебруару 2017. године.
Београд, 9.11.2017. године
С поштовањем,