Допис – Кадровски план за 2017. годину

Немањина 22 – 26,
11000 Београд, Србија

Поштовани,
Поводом  Вашег саопштења о  формирању нове генерације лекара, а на основу ажурираних норматива које је сачинио Институт за јавно здравље Србије „Милан Јовановић Батут”, молимо Вас да нам одговорите на следећа питања која интересују наше чланство и све запослене у здравству:
Да ли то значи да су урађени кадровски планови за 2017. годину, јер податак са којима ми располажемо је да су последњи кадровски планови сачињени 2013. године, као и да је у највећем броју здравтвених установа број здравствених радника у складу са њим?
Када ће Кадровски план за 2017. годину бити објављен и доступан?
Надамо се да су Ваше изјаве за медије о ажурираним нормативима тачни, јер би нови кадровски план помогао да се коначно сагледа број здравствених радника у здравственим установама, и јасно утврди колико доктора и медицинских сестара недостаје.
Више пута смо Вам указали да је у већини установа број здравствених радника мањи од потребног, док је број нездравствених далеко изнад потребног. То се посебно односи на установе примарног нивоа здравствене заштите јер је пребацивање на локалну самоуправу довело је до неконтролисаног запошљавања кадрова немедицинске струке.
Поздрављамо Вашу ангажованост да се запосле млади лекари, али да би они постали специјалисти и врхунски стручњаци потребно је да прође одређено време, тачније од 2-6 година. Запошљавање младих лекара неће смањити листе чекања нити повећати доступност специјалиста, којих је сваким даном све мање јер одлазе из земље незадовољни својим статусом.
СЛФС очекује да предузмете све мере да задржите стручњаке, обезбедите адекватне услове за рад, и свим лекарима омогућите да живе достојанствено тако да за свој рад добију адекватну зараду.
У Београду, 29.05.2017. године.
С поштовањем,
Потпредседник СЛФС за ПЗЗ