Одлука Уставног суда поводом иницијативе СЛФС

Обавештавамо чланове Синдиката лекара и фармацеута Србије,  да је Уставни суд Републике Србије донео Закључак бр. Iуз-339/2015 којим се одбацује иницијатива СЛФС за оцену уставности одредаба члана 6. у делу којим је измењен, члан 191.став 2. члана 7. Закона о изменама и допунама Закона о здравственој заштити (Службени гласник РС“ бр.96/15).

Подсећамо да је СЛФС путем стручног лица – адвоката, поднео је  иницијативу Уставном суду Републике Србије, ради оцене уставности Закона о изменама и допунама Закона о здравственој заштити ( Сл. Гласник РС”, бр. 96/2015) и то првенствено одредби којима се предвиђа да здравствени радник који не добије, односно не обнови лиценцу, више неће моћи уопште да обавља здравствену делатност. Уставни суд налази: „Да се оспореним одредбама не доводи у питање њихова сагласност са одредбама Устава на чију повреду указује иницијатор“. По налажењу Уставног суда законодавац је сагласно свом уставном овлашћењу да уреди систем у области здравства  (члан 97. тачка 10. Устава)  и да законом уреди здравствену заштиту (члан 68. став 3. Устава), уредио и питања која се односе на права и обавезе здравствених радника у обављању здравствене делатности, што укључује и последице неиспуњења утврђених обавеза за добијање односно обнављање лиценце. Даље, Уставни суд налази да није надлежан да цени целисходност оспорених законских решења и њихову оправданост, као ни одсуство дефиниција појединих појмова сагласно одредбама члана 167. Устава.
Цео Закључак можете наћи у прилогу.

Одлука Уставног суда РС