Захтев за вредновање, уважавање и награђивање здравствених радника

Министарство здравља Републике Србије
Ул. Немањина бр. 22-26
11000 Београд
за
Министра здравља
Асс. др Лончар ЗлатибораЗ

Поштовани,

У време проглашења пандемије COVID 19, у више наврата је истакнута улога и жртва свих медицинских радника, који су поднели терет исте.

Молимо Вас овом приликом да доле наведене раднике вреднујете, уважите и наградите њихов труд и губитке.

Молимо Вас да адекватно истакнете посебно ове категорије:

1. Запослене на Инфективним одељењима, који су у време епидемије на својим радним местима  реално проводили много више времена – дежурстава и смена. Тачније, радили су онолико колико је било потребно.
  2. Запослене који су радили у COVID болницама, COVID пријемним амбулантама и COVID одељењима – који нису запослени на тим одељењима, а били су распоређени на иста и радили у условима повећаног ризика и у отежаним условима рада.
  3. Запослене који су оболели од COVID 19 инфекције и запослене који су, не својом вољом, морали да буду у самоизолацији или изолазији – по, у том тренутку, предложеним епидемиолошким мерама, а без потврде инефкције COVID 19.
  4. Запослене који су радили дежурства и смене – својих колега који су морали бити одсутни или због потврђене инфекције COVID 19 или због наложене мере изолације или самоизолације, па су у том периоду морали да проводе много више времена на раном месту.

Мислимо да је минимум одговорног понашања према свим овим запосленим здравственим радницима (горе наведеним) да се исплати за оно шта су и колико су радили.

При том, апелујемо на Вас да у овом поступку не буде неправилности и пребацивања одговорности – оправдања везаних за ПКУ и Закон о раду – која слушамо годинама уназад.

Мислимо да је ово прилика када треба доказати нашу и вашу несебичну посвећеност примарном циљу, а то је здравље и добробит целокупне наше популације.

Београд, 6. мај 2020. године

Унапред захвални,
Ваш Синдикат лекара и фармацеута Србије

Председник и лице овлашћено за представљање и заступање