Panić: Od koronavirusa umrlo 14 medicinara, posledica nedostatka opreme

Autor: Miona Živić

Predsednik sindikata lekara i farmaceuta Rade Panić kazao je da ne postoje zvanični podaci koliko je zdravstvenih radnika preminulo tokom pandemije, ali da je, prema podacima do kojih je došao taj sindikat, u Srbiji od posledica koronavirusa preminulo 14 zdravstvenih radnika.

Prema zvaničnim podacima, 450 medicinskih radnika trenutno je bolesno od korone, najviše njih zaraženo je na početku pandemije u Srbiji kada je veliki problem bila oprema.

“To govori o tome koliko je Ministarstvo zdravlja bilo iskreno, i koliko su zdravstvene ustanove bile spremne, koliko je bilo opreme”, kazao je Panić za emisiju Studio Live na N1.

On navodi da podatak da zdravstvo nije bilo spremno za epidemiju nije smeo da se krije.

“Nije se dovoljno pazilo o najvrednijem kapacitetu u pandemiji, a to su zdravstveni radnici. Nijedan aparat ni lek ne moze biti ordiniran a da nema zdravstvenih radnika. Teret posla je preuzeo manji broj kolega na početku, kada nije bilo opreme, a čuli smo to i od zvaničnika i struke tek nedavno. Taj podatak nije smeo da se krije od građana”, naglasio je Panić.

Problema je, kaže, bilo i u ponašanju direktora nekih zdravstvenih ustanova, kao i sa distribucijom opreme zaposlenima.

“Građani su trebali da znaju te informacije, ja sam siguran da bi onda bili svi disciplinovaniji i da bi se svi ponašali odgovornije, da su znali u kakvom je stanju bio zdravstveni sistem na početku pandemije”, izjavio je Panić.

Premijerka Ana Brnabić izjavila je da je zdravstveni sistem ostao na nogama.

“Rekao bih da jeste, funkcionišemo i dalje, imamo mogućnost i puno je predloga od kolega gde je neophodno da se počne s radom redovnog programa, da se primaju svi pacijenti”, kaže.

Dodaje da postoji problem da ne-kovid pacijentima, koji tokom ovog vremena, kako je rekao, nisu imali adekvatan pristup zdravstvenom sistemu.

On je rekao i da nije tačan podatak koji je izneo ministar zdravlja da je za 14 dana zaposleno 2.500 lekara, jer, kako je objasnio, na evidenciji nezaposlenih, na kojoj je ranije bilo oko 2.600 lekara, sada ih ima tek oko 300 manje.

Dopis nadležnima zbog reklamiranja ozonizacije

Panić je rekao i da je grupa profesora sa Medicinskog fakulteta u Beogradu poslala dopis ministarstvu i tužilaštvu, u kome traže da se izjasne o promovisanju lečenja ozonizacijom krvi na televiziji s nacionalnom frekvencijom.

“Već duže vreme u društvu se među građanima priča i postavlja se pitanje zašto se struka jasno ne ogradi od onih koji pričaju neke stvari koje nemaju veze s naučnim metodama…Stav nekih kolega je da ne treba da se bavimo delom i ličnošću Željka Mitrovića, ali je bilo dosta onih koji su se zalagali da ipak moramo da se oglasimo”, kazao je Panić.

Zato se, kaže, organizovala grupa profesora s jednim apelom, koji je potpisalo oko 220 njihovih kolega, a koji je poslat Ministarstvu zdravlja i tužilaštvu, kao i Lekarskoj komori i onima koji se bave medijima, a povodom promovisanja lečenja ozonizacijom krvi.

“Što smatramo da nije naučni metod, niti je moguće tim mehanizmom lečiti niti sprečiti pojavu Covid-19. Smatramo jako opasnim kada se u medijima s nacionalnom frekvencijom to reklamira, dolazimo u situaciju da nam kažu pacijenti šta mi onda radimo i zašto onda Mitrović ne deli aparate za ozonizaciju nego vizire”, rekao je Panić i naglasio da se pacijenti ne smeju dovoditi u zabludu.

Preuzeto sa sajta rs.n1info.com: http://rs.n1info.com/Vesti/a596199/Panic-Od-koronavirusa-umrlo-14-medicinara-posledica-nedostatka-opreme.html