МИНИСТАРСТВО ЗДРАВЉА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
ул. Немањина бр 22 – 26
11 000 Београд
за
Сектор за организацију здравствене службе
Подносилац: СИНДИКАТ ЛЕКАРА И ФАРМАЦЕУТА СРБИЈЕ из Београда, ул. Јове Илића бр. 55.
ПРЕДМЕТ: Захтев за умрежавање свих државних и приватних здравствених установа у ЈЕДИНСТВЕНУ МРЕЖУ ЗДРАВСТВЕНИХ УСТАНОВА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ                   _____________________________________________________________________
Поштовање,
Синдикат лекара и фармацеута Србије сматра да је крајње време да Министарство здравља Републике Србије започне умрежавање и приватних здравствених установа у ЈЕДИНСТВЕНУ МРЕЖУ ЗДРАВСТВЕНИХ УСТАНОВА Републике Србије, уз обавезу електронског вођења документације и рад у истом информационом програму по коме раде и здравствене установе у државној својини!
Овим би се значајно помогло у рационалном трошењу здравственог динара. Непостојање јединствене мреже доводи до тога да се услуге дуплирају (раде се и у приватном сектору и у установама у државној својини потпуно беспотребно). У овом тренутку је немогуће пратити кретање пацијената, по чијем савету или упуту они одлазе на разне прегледе, шта је од дијагностике и где урађено, шта је планирано, нити које су терапијске процедуре предузете.
СЛФС инсистира на укључивању приватног сектора у здравствени систем са свим правима, обавезама и одговорностима. Да би се то постигло неопходно је укључивање приватне праксе у информациону мрежу здравствених установа и вођење електронске медицинске документације.
Постепено повезивање и умрежавање свих здравствених установа у државној пракси и свих здравствених установа у приватној пракси, омогућило би праћење здравственог стања свих пацијената (и осигураних и неосигураних лица), јер би сваки грађанин имао свој електронски картон у коме би била убележена свака посета здравственој установи, урађена или планирана дијагностика, као и терапија коју користи.
Сматрамо да би овај наш предлог требало размотрити и започети рад на умрежавању јер би то било од великог значаја и за пацијенте и за пружаоце здравствених услуга. Такође, ово би био значајан корак у рационалном трошењу здравственог динара.
У Београду, дана 10.09.2018. година.
Председник
Синдиката лекара и фармацеута Србије