Panić: Ako i postoje kadrovski, odlučujući razlozi za smenu na VMA – politički

Ako i postoje drugi razlozi za smenu načelnika na VMA, onda je to što su potpisnici apela “Ujedinjeni protiv kovida” bilo presudno za njihovu smenu, kaže anesteziolog Rade Panić, predsednik Sindikata lekara i farmaceuta. On je za N1 naveo da “opravdano sumnja” da su u pitanju “redovne kadrovske promene”, kako je to saopštilo Ministarstvo odbrane.

“Više detalja od onoga što je objavljeno u medijima mi nemamo, i osim tog saopštenja ministasrtva, gde se kaže da su redovne kadrovske promene u pitanju. Međutim, opravdano sumnjamo da je to u pitanju. Ovo nije prva informacija da se ne može biti na mestu načelnika i direktora ako ste potpisali apel ‘Ujedinjeni protiv kovida’, vrše se i drugačiji pritisci na kolege potpisnike”, kazao je Panić u emisiji N1 Studio Live.

Naglašava da, i ako ima drugih stvari, ovo je bilo presudno da budu smenjeni.

I ne bih rekao da je bilo lakše smeniti na VMA. Verovatno je ta vest procurela sa VMA. To vam je slično kao sa ovim prebijanjem u Novom Sadu, dok ne stigne do medija, bez obzira što nisu mediji sa nacionalnom frekvencijom, ustalasa se javnost, pa političari moraju da reaguju da se koliko-toliko vidi da se radi u skladu sa zakonom, odnosno da se pokaže da se kao radi u skladu sa zakonom”, ocenio je Panić.

On je naveo da postoji mnogo različitih “finih mehanizama” u zdravstvu, kako kaže, i “po širini i po dubini”, kako bi lekar bio pod pritiskom.

A iza svega, kaže, stoji – jedan čovek.

“Napisao sam to u tvitu. Podsetiću da je Aleksandar Vučić to pokazao još onda, ulaskom u sterilni blok onkološkog instituta, u toku sezone gripa u predizbornoj kampanji, i pored toga što je kolega rekao da nije dozvoljeno ući, on ušao… Posle smo videli u Novom Pazaru, kako direktoru čioju smenu traže kolege, objašnjavao kako rade respiratori. Naš predsednik pokušava da u svim profesijama bude najpametniji, ali u medicini ima problem, jer je ona kompleksna, treba vam 10 godina škole i stalno usavršavanje. Zboga toga nije u stanju da brzom pretragom interneta nešto nauči i pokaže svoju superiornost”, ocenio je gost N1.

Posledice se, kaže, vide.

“I mislim da je sve ovo u sklopu sveborbe protiv 3.000 lekara koji su potpisali javno pismo u kome smo se obratili Kriznom štabu”, navodi Panić.

Pa iako je zakon na strani lekara, Panić navodi da se radi sve suprotno.

“Ako se nađete u medijima, ako javno zastupate istinu ili iznosite činjenice o zdravstvenom sistemu, setićete se da je novinarka Ana Lalić hapšena, da je pokušana centralizacija informacija, pa su se zabrane i pritisci spustili na nivo načelnika i direktora, gde postoji zabrana iznošenja bilo kakvih informacija iz zdravstvenih ustanova, a zakon kaže da je svaki lekar u mogućnosti da iznese svoja saznanja u vezi sa onim šta on radi, gde radi… A ja kažem da ne samo što ima pravo, već ima i obavezu, jer se te informacije tiču javnog zdravlja, odnosno zdravlja svih građana ove zemlje”, naglasio je Panić.

On je najavio i naredne akcije Sindikata, ali i Udruženja “Ujedinjeni protiv kovida”.

“Udruženje blsiko sarađuje sa Sindikatom lekara i farmaceuta, i obzirom da se mnogo očekuje od 3.000 lekara potpisnika, mislim da će uskoro biti i akcija koje su nešto više od dopisa. Imamo nameru da se zdravstveni sistem u Srbiji vrati na svoje noge i da služi dobrobiti svih građana, što u ovom trenutku nije onako kako treba, ni u skladu s normativima a ni u pravcu ka građanima, nego ka neoliberalnom kapitalizmu, gde će najviše koristi imati farmakološke kompanije. Borimo se da besplatna zdravstvena zaštita bude kvalitetnija i dostupna svim građanima Srbije”, zaključio je Panić.

Pogledajte celo gostovanje Radeta Panića u okviru emisije N1 Studio Live:

Preuzeto sa sajta rs.n1info.com: http://rs.n1info.com/Vesti/a641183/Rade-Panic-Ako-i-postoje-kadrovski-odlucujuci-razlozi-za-smenu-na-VMA-politicki.html