Упозорење о повећању броја руководећих места у здравству

Mинистарство државне управе и локалне самоуправе
Бирчанинова 6, Београд
Н/Р Министарки др Кори Удовички
Поштована,
Овом приликом желимо да Вам укажемо на устаљену праксу која уноси велико незадовољство међу запосленима у здравственим установама.
Наиме, и у току спровођења процеса рационализације, број руководећих радних места у здравсту је у порасту. Посебно, када је у питању број помоћника директора. Стичемо утисак да је у питању манипулација која се спроводи у циљу што бољег позиционирања при разврставању у платне разреде.
Из тих разлога, молимо Вас да нам одговорите на следећа питања:
1. На које место ће се распоредити директори у здравственим установама и коју шифру радног места ће добити, ако поред руководећих послова обављају и послове лекара? Уобичајно је да већина директора здравствене установе настави да се бави својим основним послом.
2. Да ли здравствена установа може имати неколико помоћника директора (у домовима здравља, према систематизацији има по 4 и више помоћника)? Притом су сви они системстизацијом препознати као руководећа радна места,  иако су заправо извршилачка (доктори или економисти или правници). У складу са тим, поставља се питање коју шифру радног места ће они добити; шифру помоћника директора или шифру извршилачког радног места у складу са врстом посла коју обављају? Сматрамо да долази до урушавања реформе ако се овакве појаве и пракса не спрече.
3. Такође, сматрамо својом обавезом да Вас обавестимо да је СЛФС у више наврата, упозоравао Министарство здравља да не даје сагласност на Правилнике о систематизацији који су махом усвојени почетком године, указујући на све пропусте. Нажалост, по том питању ништа није урађено и Правилници су усвојени и поред свих наведених неправилности.
4. Указујемо на још једну неправилност, на коју је СЛФС такође упозоравао Министарство здравља, а то је да се приликом одређивања максималног броја запослених у здравственим установама није поштовао кадровски план. Тако да смо доведени у ситуацију да у установама имамо број запослених који одговара максималном дозвољеном броју, али структура запослених није у складу са Правилником о ближим условима за обављање здравствене делатности у здравственим установама и другим облицима здравствене службе тако да у неким установама постоји мањак извршилаца међу здравственим радницима, а вишак немедицинских радника.
СЛФС сматра да је здравство посебна и специфична делатност, и да се реформа не може спровести без учешћа главних носилаца посла у пружању здравствених услуга. Ми смо спремни да сарађујемо и да Вам доставимо све наше сугестије и конструктивне предлоге.
Београд, 22.04.2016. године.
Потпреседник СЛФС за Примарну здравствену заштиту
Др Славица Софронић
специјалиста медицине рада