Став Тима за ПЗЗ СЛФС поводом ЗЗЈС, Каталога радних места и платних разреда

Поштовани,
Тим за Примарну здравствену заштиту СЛФС на састанку одржаном 08. септембра 2017. године заузео је став  да је неопходно предузети ХИТНЕ мере у циљу изузимања лекара из Закона о запосленима у јавним службама, јер предложени закон не препознаје начин функционисања здравственог система, не препознаје његове специфичности, одговорност лекара,  посебан начин школовања, немогућност примене великог бероја чланова предложеног Нацрта закона на здравство. Тим сматра да би овакав став имао много већи значај ако би био подржан од стране ЛКС, можда чак и заједничким  обраћањем надлежним министарствима.
Чланови тима сматрају да је неопходно да се Каталог радних места у здравству, усклади са Правилником о специјализацијама и ужим специјализацијама здравствених радника и здравствених сарадника и лиценцама, и да се из каталога избришу сва радна места за која не постоји лиценца. Поједина радна места у Трећем нацрту каталога радних места у свом називу имају вештине које су у обавези да савладају специјалисти или не постоје као специјализација (ендоскопист, бронхоскопист, специјалиста на дијализи?). Каталог треба да садржи конкретна радна места у складу са важећим прописима усклађена са нивоом образовања и лиценцом (доктор медицине, специјалиста, субспецијалиста…).
Tим за ПЗЗ СЛФС је остао при ставу заузетом на заједничком састанку представника ПЗЗ и представника Тима за Секундарну и терцијарну здравствену заштиту СЛФС, одржном 8. јула 2016. године у просторијама синдиката, када је договорено да  СЛФС захтева  да лекари  буду  разврстани  у XI, XII и XIII групу. Сложеност послова, потребна знања, искуство и вештине и вишеструка одговорност су аргументи који морају бити уважени, када се буду радили платни разреди и нема ни једног разлога да лекари не буду у највишим платним разредима. Недопустиво је да лекари  пристану на још једну математичку игру којом би њихов положај постао још гори. Подршка ЛКС у овом захтеву сидиката била би веома значајна свим лекарима.

У Београду, 21. септембар 2017. године
С поштовањем,