Допис Тима за Примарну здравствену заштиту СЛФС

МИНИСТАРСТВУ ЗДРАВЉА РЕПУБЛИКЕ СРБИЈЕ
Асс. др Златибор Лончар, министар здравља
Републичкој стручној комисији за примарну здравствену заштиту при Министарству здравља
Сектору за организацију здравствене службе

Поштовани,
Синдикат лекара и фармацеута Србије Вам се обраћа у намери да Вас обавести о масовној појави у домовима здравља где се изабраним лекарима намеће посао који није у складу са важећим прописима и добром медицинском праксом. У појединим домовима здравља лекари се приморавају да у току једне смене приме дупло већи број пацијената од оног предвиђеног важећим нормативима, што доводи до огромног броја услуга у дану и никаквог квалитета истих. Притисак на лекаре врше руководиоци и директори усменим путем и наметањем изабраним докторима да поред својих опредељених пацијената у редовно радно време приме и све пацијенте одсутних лекара.
Руководиоци инсистирају да сви пацијенти буду прегледани, без обзира да ли су хитни или не и тиме приморавају извршиоце да раде по 60 и 70 прегледа уз усмена наређења да ни један пацијент не сме бити враћен.
Сматрамо да оваквим понашањем руководиоци доводе изабране тимове у ситуацију да раде противно важећим прописима јер се поставља питање какве се то услуге могу пружити пацијентима ако тзв. преглед траје 2-3 минута.
СЛФС истиче да је Правилником о номенклатури здравствених услуга на примарном нивоу здравствене заштите тачно дефинисано шта чини који преглед и недопустиво је и помислити да лекар може да уради преглед у складу са наведеним правилником, ако одвоји 2-3 минута за пацијента. Такође Вас подсећамо и на Табелу мера извршења за примарни ниво здравствене заштите (36 посеета) тако да сматрамо недопустивим инсистирање руководилаца да се сви пацијенти морају примити. Такав став само доводи до још већег незадовољства, већ незадовољних пацијената и све агресивнијег понашања према изабраним тимовима.
Ако овоме придодамо огромне проблеме везане за непостојање термина за прегледе на вишим нивоима здравствене заштите, (по овом питању се СЛФС већ обраћао надлежним и ништа није предузето, јер термина и даље нема) и пацијенте незадовољне због немогућности заказивања истих било од стране изабраног лекара, било у установи у коју су упућени са упутом без термина, јасно је да је неопходно предузети одговарајуће мере у циљу постизања доступности здравствене заштите на свим нивоима.
Свако преоптерећење у обиму посла нарушава квалитет нашег рада. Поред тога, подлежемо професионалној, стручној, материјалној и кривичној одговорности и било какав пропуст услед већег обима посла и преоптерећености могао би значајно угрозити наше осигуранике. Такође морамо да истакнемо да је услед преоптерећености угрожено и здравље нас лекара.
СЛФС сматра да је неопходно предузети  ХИТНЕ мере у циљу очувања квалитета здравствене заштите. СЛФС је спреман да помогне у изналажењу решења. Можда би заједничким деловањем представника мистарства, ЛКС, РФЗО и СЛФС могли доћи до решења многобројних проблема на примарном нивоу здравствене заштите.

У Београду, 21. септембар 2017. године
С поштовањем,