Синдикат лекара и фармацеута Србије као члан Конфедерације независних синдиката Европске уније (ЦЕСИ) гради и очекује бољу будућност

У престоници Европске уније Бриселу, 14. и 15. децембра одржан је састанак председништва и одбора ЦЕСИ-ја. Као пуноправни чланови ове европске породице која броји  5 000 000 чланова, узели смо активно учешће у раду.
Презентоване су активности генералног секретаријата Конфедерације, као и чланица на националналном нивоу. Посебно се обратила пажња на дешавања у комшилуку на самиту ЕУ. Актуелна тема Брегзита, али за синдикалне посланике вероватно битнија дешавања-нове директиве и прописи ЕУ. На позив Савета ЕУ, ЦЕСИ ће узети и активну улогу у позивању грађана да изађу на изборе за Европски парламент. Разлози су више него јасни, нови парламентарци ће се питати о променама законске регулативе које ће се директно одразити на статус и положај запослених и социјална дешавања у целости. СЛФС ће обавештавати о кампањи која ће се водити.
Чули смо и извештај о раду Академије ЦЕСИ-ја, са пропратним материјалом везаним за за нас заиста актуелном темом напада трећих лица на запослене. Верујемо да ће наши извештаји и подаци о нападима на здравствене раднике у Србији бити од велике помоћи и важности. Свакако очекујемо и помоћ у решавању ове проблематике, јер код нас осим форме (пре две године основана комисија за праћење напада на здравствене раднике и покренута иницијатива за промену законске регулативе, али без икаквог ефекта), нема ни жеље ни воље надлежних да се ово питање реши.
Посебна пажња је поново указана теми безбедности и здравља на раду, са освртом на упутства и активности које спроводи Европска агенција за безбедност и здравље на раду (ЕУ ОСХА) са седиштем у Билбау. У току је велика акција заштите од опасних супстанци на радном месту, за коју се мало зна у Србији. Власти и државни синдикати скривају крајње алармантне податке о изложености опасним супстанцама, додао бих и икс зрачењу посебно здравствених радника запослених у Србији. Потрудићемо се да истина угледа светлост.
Као свака одговорна организација и било која мислећа особа, ЦЕСИ размишља о будућности. На самом одбору упознати смо са радом омладине ЦЕСИ-ја и плановима за омасовљење и широку едукацију свих чланова и посебно потребу професионализације синдикалних представника. Покренут је и јутјуб канал ЦЕСИ-ја на адреси:

Са задовољством вас обавештавамо да је у пуноправно чланство једногласно примљен Струковни синдикат доктора медицине Републике Српске, чиме је додатно дата битност споразуму који су потписали струковни синдикати лекара Републике Српске, Црне Горе и Србије. Колега Фемић и ја смо предали документацију са идејом пројекта за оснивање Канцеларије ЦЕСИ-ја за југоисточну Европу. У званичним и незваничним разговорима са председником Романом Волфом и генералним секретаром Клаусом Хегером стекли смо утисак да ће пројекат оснивања Канцеларије имати неопходну подршку. Могли смо се још једном уверити у озбиљност рада и посвећивања пажње грађењу имена ЦЕСИ-ја на примеру захтева за пријем у чланство Синдиката поштанских радника Косова, који је по други пут једногласно одбијен. У Конфедерацији независних синдиката ЕУ чланице морају бити независне, демократски организоване са деловањем на националном нивоу.
Упознати смо и са календаром дешавања у 2019. години. Пуно интересантних дешавања на која смо позвани. На жалост наша материјална ситуација диктира и могућност нашег присуства на овим догађајима. Свакако позивамо све чланове да нам се јаве са идејама, могућим пројектима, да нас известе о проблемима са којима се сусрећу, које ћемо радо проследити генералном секретаријату или надлежним комисијама у ЦЕСИ-ју. Може се директно утицати на даљу политику и регулативу преко Савета Европе, као и кроз лобирање у Европском парламенту. Узмимо судбину у своје руке!
Импресије после Бриселског састанка су заиста добре и са пуно наде у бржи долазак пристојног живота у наше окружење.
Са Синдикатом лекара и фармацеута Србије у свет и бољу будућност.
Брисел, 15. децембар 2018. године
Председник СЛФС