Saopštenje OO SLFS GAK Narodni front u vezi sa medijskim napisima povodom fizičkog napada na lekara klinike

Strukovni Sindikat lekara i farmaceuta Srbije OO GAK Narodni front najoštrije protestuje protiv napisa dela štampanih medija u vezi sa brutalnim fizičkim napadom jednog nasilnika na lekara Klinike koji je na svom radnom mestu, u svoje radno vreme, u svojoj lekarskoj uniformi obavljao svoj posao. Tom vandalskom činu prisustvovalo je i po pozivu suda svedočiće u sudskom postupku koji će uslediti i dežurna koleginica, dve medicinske sestre, radnik portirske službe, dve osobe koje su se drugim povodom zatekle u prostoru Klinike. Pripadnici MUP-a koji su veoma brzo izašli na mesto događaja i čijom je blagovremenom i profesionalnom reakcijom sprečen nastavak divljačkog čina i teže posledice priveli su nasilnika. Podršku i razumevanje pretučenom kolegi i kolektivu Klinike pružili su državni sekretar Ministrastva zdravlja, rukovodeći ljudi republičkog i beogradskog ogranka Sindikata lekara i farmaceuta i mnogi drugi. Senzacionalistički napisi koji su potom usledili u delu štampanih medija u vezi sa postojanjem dve optužbe protiv pretučenog kolege koje datiraju od pre više godina i od kojih je bizarnija odbačena, a sudski postupak po drugoj još nije ni otpočeo, te njihovo dovođenje u kontekst vandalskog čina u kojem je, sa svoje strane ničim izazvano, kolega učestvovao, dovode do zgražavanja svakog pripadnika lekarske struke ove države i svakog dobronamernog čoveka. Poštujući pravo novinara da svoju slobodu u radu demonstriraju svakodnevno, iznošenje ovakvih informacija u kontekstu nemilog događaja sa kojim se nikako i nipošto ne mogu povezati je najblaže rečeno za kritiku i protest. Ono je i društveno neodgovorno jer se na taj način u istu ravan stavljaju nasilnik i napadnuti, fizički napad na lekara koji obavlja svoju dužnost se medijski abolira, a poruka koja se šalje javnosti je da fizičko nasilje možda treba i tolerisati. Sve pomenuto je i svojevrstan nastavak negativne kampanje protiv zdravstvenih radnika koja traje duži niz godina. Sa namerom da doprinesemo normalizaciji ne samo stanja u zdravstvu, već i društva u celini, pozivamo sve one koji utiču na formiranje javnog mnjenja da budu odgovorni i objektivni u obavljanju svog posla. Lekarska struka će svakako učestvovati u tom procesu. Sudski postupak i epilog protiv nasilnika koji je sebi dao za pravo da fizički ugrozi jednog lekara ćemo pomno pratiti uz posredstvo angažovanog advokatskog tima, nadajući se da će i mediji u tome dati svoj puni doprinos.

U Beogradu, 20.02.2016. godine
Osnovna organizacija SLFS