Извештај са састанка Тима за ПЗЗ СЛФС, 04.03.2016.

Састанак Тима за Примарну здравствену заштиту одржан је 4. марта 2016. године у просторијама Синдиката у Београду.
Састанку су присуствовали:
1. Др Милица Николић Урошевић
2. Др Валентина Радуновић Стефановић
3. Др Славица Влаисављевић
4. Др Ксенија Косановић Перовић
5. Др Светлана Обрадовић
6. Др Богданка Пушић
7. Др Весна Пантелић
8. Др Снежана Павков
9. Др Славица Софронић
10. Др Јасмина Јевтић
Тим за ПЗЗ СЛФС донео је следеће закључке:
1.Чланови Тима су упознати са усвајањем Закона о систему плата запослених у јавном сектору.
Став Тима је да је овакав закон неприхватљив за СЛФС и да би СЛФС морао тражити оцену уставности истог, позивајући се на следеће:
»законом нису обухваћени сви који чине јавни сектор, закон изузима запослене у јавним предузећима и привредним друштвима и Народној банци Србије.
»примена закона не почиње истовремено за све, за поједине из јавног сектора почиње касније, односно са овим законом ће се ускладити закони који уређују плате и друга примања полицијских службеника, професионалних припадника Војске Србије и запослених у организацијама у чијем је делокругу безбедност и обавештајни послови
Тим сматра да је закон дискриминишући и доставиће своје сугестије правнику СЛФС.
2. Тим сматра да је неопходни да се на нивоу СЛФС уради предлог за разврставање лекара по коефицијентима у платне групе и платне разреде и формирао је радно тело које ће то урадити до следећег састанка. Наш предлог је да и Тим за СиТЗЗ СЛФС уради исто и да по усаглашавању то буде представљено ГО СЛФС.
3. Потребно је да се СЛФС обрати Националном савету за образовање са захтевом измене у Правилнику о листи стручних, академских и научних назива (корекција бодова у пољу 4. МЕДИЦИНСКЕ НАУКЕ_СПЕЦИЈАЛИСТИЧКЕ, тако што ће уместо 360+60 ЕСПБ стајати 360+(180 до 360) ЕСПБ у зависности од дужине трајања специјалистичких студија). СЛФС би морао од ЛКС да захтева помоћ у овом процесу.
4. Тим сматра да је неопходно инсистирати да се лечење и прописивање лекова код болести зависности и психијатријских обољења, са изабраних лекара пренесе на психијатре. Тим је заузео став да се од Министарства здравља тражи усклађивање Правилника о начину и поступку остваривања права из обавезног здравственог осигурања са Законом о здравственом осигурању у делу који се односи на пренос овлашћења са изабраног лекара на лекара специјалисту (психијатра) за лечење и прописивање лекова које се издају на лекарски рецепт за болести зависности, лечење психијатријских обољења (Закон о здравственом осигурању члан 151).
5. Поново је истакнут проблем броја опредељених пацијената по изабраном лекару и став Тима је да се од министра захтева да поступи у складу са Законом о здравственом осигурању члан 146 и одреди стандард броја осигураних лица по једном изабраном лекару. По овом питању СЛФС упутиће захтев министру здравља и директору РФЗО.
6. Потребно је информисати се ко располаже делом плате који се назива бруто корекција, јер су чланови Тима изнели податак да установа располаже са тим. Ако се утврди да постоји незаконитост, потребно је обратити се надлежним институцијама.
Следећи састанак планиран је за почетак априла 2016. године, а о тачном датуму чланови ће бити благовремено обавештени.
У Београду, 07. март 2016. године
Потпредседник СЛФС за ПЗЗ
Др Славица Софронић
Извештај можете преузети на линку испод:

word4Извештај са састанка Тима за ПЗЗ, 04.03.2016.