OPOMENA Veliki skup lekara, izviždan Lončar: Odgovaraćete za sve žrtve i nečinjenja!

Ispred Vlade Srbije, u organizaciji Sindikata lekara i farmaceuta, održana je komemoracija lekarima, zdravstvenim radnicima i drugim građanima koji su preminuli od posledica koronavirusa. Tužan skup je počeo u 12.05 časova čitanjem imena 105 preminulih lekara tokom pandemije, i postavljeni su zahtevi kako bi se olakšao položaj porodica preminulih zdravstvenih radnika i uslovi rada u crvenoj zoni.

Dr Gorica Đokić uz suze pročitala imena umrlih FOTO: ATA Images

Gorica Đokić predsednica Glavnog odbora Sindikata pročitala je imena, kako oni beleže, 105 preminulih lekara. Pred zgradom Vlade u Nemanjinoj su i porodice stradalih medicinskih sestara, koje su takođe na ovom skupu.

Održan je minut ćutanja svim žrtvama pandemije, nakon čega se začuo gromki aplauz umrlim zdravstvenim radnicima.

– Osećamo odgovornost što ste došli, prema svima građanskim i nevladinim organozacijama, javnim ličnostima u ovome šta radimo. A radimo na tome da se nijedno ime ne zaboravi i da nijedna žrtva ne bude uzaludna, a da oni koji su odgovorni što imamo toliki broj preminulih građana Srbije, a potom i zdravstvenih radnika za sva loša činjenja ili nečinjenja tokom epidemije, snose posledice – rekao je predsednik Sindikata dr Rade Panić, koji je pročitao pismo podrške bratskog sindikata iz Crne Gore s potpisom dr Milene Popović Samardžić.

– Već četiri godine Sindikat traži smenu ministra zdravlja s tim nezgodnim nadimkom – dodao je Panić, dok je saopštavao zahteve ministarstvu, tokom čega je Zlatibor Lončar izviždan!

FOTO: Direktno.rs

Pročitani su i zahtevi koji bi trebalo da unaprede položaj porodica preminulih lekara, pre svega da se dodele nacionalna priznanja umrlim medicinarima, ali i bolje uslove za rad onima koji nastavljaju borbu protiv korone u crvenim zonama.

“Poslednja opomena vlasti” Rade Panić FOTO: Direktno.rs

– Tako mi moje diplome doktora medicine i specijaliste anesteziologa i ovog krsta koji sam stavio, dok dišem oni koji su odgovorni za bespotrebnu smrt građana Srbije i zdravstvenih radnika, neće imati mira, to vam obećavam! I na kraju, ne mogu da ne vidim ovaj natpis “Ko sme, taj može..” vojvode Živojina Mišića, da mi kao njegovi naslednici i njegova krv, obećamo da oni koji su nas doveli u ovo stanje, tako više neće moći da rade – poručio je dr Panić, pre nego su okupljeni upalili sveće i položili cveće žrtvama korone.

Poslednja počast kolegama FOTO: Direktno.rs

Pulmolog Dejan Žujović, osnivač pokreta “Za sve moje ljude” prethodno je najavio da će se sa svojim pristalicama i simpatizerima u 11.50 časova okupiti na platou Trga Slavija, odakle će pridružio kolegamaa i građanima ispred Vlade.

Preuzeto sa sajta direktno.rs: https://direktno.rs/vesti/drustvo-i-ekonomija/334661/protest-lekara-ispred-vlade.html