Нарушавање основног концепта здравствене заштите на примарном нивоу

Н/Р: Асс. др Златибору Лончару, министару здравља
Н/Р:
Проф. др Бериславу Векићу, државном секретару
Сектору за организацију здравствене службе
Немањина 22 – 26,
11000 Београд, Србија

Поштовани,
С обзиром да су се у домовима здравља појавили учестали случајеви прераспоређивања изабраних лекара у друге здравствене амбуланте, негде и у друге службе уз приморавање лекара да оставе већ формирану картотеку опредељених пацијенатау, СЛФС  жели да Вам укаже да се оваквим поступцима директора  нарушава основни концепт здравствене заштите на примарном нивоу. Концепт заснован на институту изабраног лекара.
СЛФС сматра да овакво прераспоређивање није у складу са важећим прописима јер су послови изабраног лекара  дефинисани Законом о здравственој заштити и Законом о здравственом осигурању и удаљавањем изабраног доктора од опредељених пацијената наноси се вишеструка штета, првенстевно осигураницима, а затим и изабраним лекарима.
Упозоравамо да уколико допустите овакво понашање директора и руководилаца целокупна реформа спроведена у претходним годинама губи смисао.
Закон о правима пацијената у члану 12. пацијентима даје право на слободан избор доктора. Ако томе придодамо чињеницу да је велики број осигураника већ изабрао свог доктора (у 150 домова здравља 70% их је одабрало доктора, а а чак у 100 домова здравља тај проценат је већи од 90%).
Удаљавање од опредељених пацијената онемогућава изабраним лекарима да у континуитету прате започето лечење или дијагностику, обаве планиране и заказане контролне прегледе, месечне прегледе ради прописивања терапије који се такође планирају у ИЗИСУ.
Поред тога, премештањем у друге амбуланте директори и непосредни руководиоци  директно утичу и на зараду изабраних лекара и њихових тимских сестара, јер је  део плате који је везан за радни учинак везан  за услуге које се пружају опредељеним пацијентима, од којих их невољно удаљавају!
Рапоређивањем лекара у друге амбуланте руководиоци неповољно утичу и на рад других лекара службе, јер их приморавају да поред својих примају и  пацијенте лекара ког су послали у другу амбуланту. Нејасно нам је, којим је важећим прописом предвиђена обавеза лекара да поред својих прима и опредељене пацијенте другог лекара који ради, али је беспотребно, самовољом руководиоца удаљен од својих пацијената.
Подсећамо и на кршење одредби Посебаног колективног уговора за здравствене установе чији је оснивач Република Србија, Аутономна покрајина и јединица локалне самоуправе, конкретно члан 22. који у између осталог предвиђа:
Запослени може да се распореди на рад код истог послодавца из једног у друго место нез његовог пристанка, осим за чланове тима изабраних лекара.
СЛФС  инсистира на строгом поштовању законских и одредби Посебног колективног уговора, и на следећем:
1. Пацијент има право на слободан избор доктора;
2. Изабрани тим мора увек бити доступан својим пацијентима;
3. Ниједан директор нема право да не пошује слободан избор пацијената!!!!
Молимо Вас да не дозволите урушавање стуба примарне здравствене заштите: изабрани тимови-опредељени пацијенти.
Имајте на уму да  ако дозволимо премештање и расформирање тимова онда све сто смо до сада урадили нема никакав значај.
Молимо Вас да ХИТНО упутите допис директорима да су обавезни да поштују Посебан колективни уговор, члан 22. и да немају право да изабране лекаре премештају у друге амбуланте, јер тиме наносе штету пре свега успоставњеном континуираном систему здравствене заштите.
Подсетите их да је цео систем примарне здравствене заштите, у Србији као и у другим европским земљама, заснован на слободном изабору лекара, на дугорочном и континуираном успостављању односа пуног међусобног поверења, да својом несмотреношћу штете изабраним лекарима, који су уложили године труда и знања у рад са својим опредељеним пацијентима, а  пре свега самим опредељеним пацијентима, којима се самовољом појединаца без најаве и противно њиховој вољи одузима право на изабраног лекара.

У Београду, 04. мај 2017. године.
С поштовањем,
Потпредседник СЛФС за ПЗЗ
Др Славица Софронић
специјалиста медицине рада