“Jel moguće da ministarka ne zna koliko imamo slobodnih dana?”: Lekari odgovorili Dani Grujičić na opasku o “predugačkim” godišnjim odmorima

Gotovo 100 dana godišnjeg odmora nakupilo se pojedinim zdravstvenim radnicima u periodu od 2020. do 2022. godine, a u pitanju su ljudi, koji su neprestano, po 24 sata tokom pandemije, zbrinjavali obolele od kovida, spašavali živote u crvenim zonama izlažući se opasnosti od smrtonosne zaraze. Na slobodan dan skoro tri godine nisu imali pravo. Međutim, ministarka zdravlja Danica Grujičić smatra da zdravstveni radnici u Srbiji imaju “predugačke odmore”, a oni joj, u razgovoru za Nova.rs, poručuju da je problem što nema dovoljno osoblja u ustanovama i da 40 slobodnih radnih dana imaju samo određene grane medicine.

“Nemaju svi 40 dana odmora, ali ministarka to izgleda ne zna. Toliko imaju samo povlašćene službe, samo oni koji su pod posebnim uslovima zbog težine posla. Zaposleni u psihijatrijskim bolnicama, na onkologiji, radiologiji i možda još nekolicina. Svi ostali imaju 30 dana, a zakonski minimum je 21 dan, pa se na to još dodaje družina trajanja rada. Većina zdravstvenih radnika, koji su bili u crvenoj zoni, a tu se vrtelo tek nekoliko hiljada istih, radili su tri godine bez odmora. Ministarka je verovatno mislila da ako onkolozi imaju 40 dana odmora, da imamo svi, ali nije tako”, priča za Nova.rs dr Gorica Đokić, specijalistkinja neurologije i kandidatkinja za predsednicu Sindikata lekara i farmacueta Srbije.

Foto: Filip Krainčanić/Nova.rs

Ona naglašava da od maja do oktobra možda zaista bolnice ne mogu da sastave timove ljudi, ali to je zato što nema dovoljno kadrova, a ne zato što su na odmorima.

“Nas generalno nema dovoljno, a za organizaciju rada tokom cele godine, a ne samo leti, potrebno je više izvršilaca. Nama fali ljudi u svim državnim ustanovama, a kad su uslovi rada normalni i kad je broj izvršilaca dovoljan, onda svi mogu otići na odmor. Zakon o radu podrazumeva da morate da idete na godišnji odmor. Imamo primer evropskih zemalja koje skraćuju radno vreme, a mi bismo da skraćuejmo bolovanja i godišnje odmore, to je neshvatljivo”, kaže dr Đokić.

Lekari tvrde da je neistina da zdravstveni radnici imaju dva meseca odmora.

“Sve medicinske sestre i lekari imaju najviše četiri nedelje odmora, a to je mesec dana i na to dobijaju dane prema trajanju radnog staža. Mnogi nisu koristili odmore zbog prethodne pandemije i vanredne situacije, pa su se ti dani prenosili u naredne godine. Za zdravstvene radnike ne postoje praznici, ni vikendi, oni rade 24 sata svaki dan u godini. Kada se uzmu u obzir loši uslovi rada, stare, oronule zgrade, nedostatak osnovnih dostojanstvenih uslova za rad, od nameštaja, klima uređaja, posteljine i novih dušeka za bolesnike, onda je svaki komentar izlišan. I na kraju zdravstveni radnici nisu vanzemaljci i oni imaju decu, muževe i žene, kojima se moraju posvetiti u kontinuitetu bar tih dana odmora. Nemojmo se čuditi što naši školovani zdravstveni radnici napuštaju ovu zemlju”, naglašava za Nova.rs dokotkra zaposlena u Univerzitetskom kliničkom centru (UKC) Srbije.

Foto: Vesna Lalić/Nova.rs

Tokom pandemije, osoblje u kovid bolnicama nije imalo pravo na odmor.

“Posle skoro tri godine imala sam 100 neiskorišćenih slobodnih dana i zarekla sam se da ću sve iskoristiti na najbolji mogući način. Nisam izlazila iz crvene zone tokom najjačih talasa kovida. Bila sam uz pacijente neprestano, danju, noću, bez slobodnih vikenda i praznika. Kući kao da nisam ni odlazla, iako me je tamo čekao suprug i malo dete. Dva puta sam zaražena kovidom, jedva sam živa ostala, a drugi put sam se na posao vratila posle sedam dana, jer tako je bilo pravilo. Jednom sam pokušala da uzmem odmor, jednu nedelju, pa su me posle tri dana zvali da se vratim na posao, jer nije bilo ko da radi. Tada je 50 odsto kolega bilo u izolaciji zbog zaraze. Nakon toga, godinu i po dana nisam se zaustavila. Životi lekara su nebitni, mi nemamo pravo na odmor, niko u ovoj zemlji ne vidi koliko radimo i žrtvujemo se za svoj posao i pacijente. Nikoga nije briga. Svaki svoj slobodni dan sam krvavo zaradila, zaslužila i ja i moje kolege i svaki ću iskoristiti jer imam puno pravo na to”, kaže za Nova.rs doktorka Jelena S., koja je zamolila da ostane anonimna, jer je tek od nedavno na novom radnom mestu, a iz Kovid bolnice prešla je u jednu od klinika u UKC Srbije.

Podsetimo, ministarka zdravlja Danica Grujičić je, gostujući na Televiziji Pink, izjavila da ne podržava dugačke odmore zdravstvenih radnika.

„Moja osnovna primedba je dugačak odmor zdravstvenog kadra. Mi u zdravstvu imamo skoro 40 radnih dana odmora. Nigde u svetu nećete naći da neko plaća radnika da ne radi skoro dva meseca, da se odmara. Mora da se smanji to odsustvo sa posla. Imamo užasan problem od maja do oktobra u državnim bolnicama, jer ne možemo da sastavimo timove ljudi, jer ih nema, koriste prošlogodišnji odmor, pa ovogodišnji odmor. Nisam za to da imaju dva meseca odmora, mislim da je to previše“, rekla je ministarka Grujičić.

Preuzeto sa sajta nova.rs:https://nova.rs/vesti/drustvo/jel-moguce-da-ministarka-ne-zna-koliko-imamo-slobodnih-dana-lekari-odgovorili-dani-grujicic-na-opasku-o-predugackim-godisnjim-odmorima/