“Čovek više ne sme ni da se razboli”: Lekar vs poslodavac o bolovanju

Ministarka zdravlja Danica Grujičić najavila je drakonske promene – da će lekar opšte prakse maksimalno nekom moći da otvori bolovanje na dve nedelje, a za njegovo produženje pacijent će morati da ide na komisiju, kako bi se stalo na put navodnim zloupotrebama. Iz ovoga će biti izuzeti onkološki pacijenti, sveže operisani i trudnice. Doktorka Gorica Đokić iz Sindikata lekara i farmaceuta kaže da ne zna nijednu težu upalu pluća ili akutni infarkt miokarda koji mogu da se izleče za dve nedelje. Ukazuje da lekari i poslodavci imaju različiti fokus. “Nama je čovečiji život u fokusu, a ne kapital kao poslodavcima”, ocenjuje Đokić. Počasni predsednik Unije poslodavaca Srbije Nebojša Atanacković kaže da je i ranije bilo zloupotreba bolovanja kod nekih zanimanja, odnosno firmi koje zapošljavaju veći broj radnika sa nižim kvalifikacijama i nižim primanjima, gde se u nekim periodima godine natprosečno povećava broj bolovanja, kada je na primer period poljoprivrednih radova ili godišnjih odmora.