Извештај са састанка Тима за ПЗЗ СЛФС од 28.04.2017. године

Састанак Тима за ПЗЗ СЛФС одржан је 28. априла 2017. године у просторијама синдиката у Београду.
Састанку присуствовали:
1. Др Мирјана Ђуровић
2. Др Тања Ђорђевић
3. Др Клара Хармати
4. Др Богданка Пушић
5. Др Јадранка Врањеш Боснић
6. Др Снежана Павков
7. Др Јасмина Јевтић
8. Др Славица Софронић
9. Др Љиљана Кастратовић
Тим за ПЗЗ СЛФС донео је следеће закључке:
1. Чланови тима су упознати са закључцима Радне групе за унапређење система финансирања у здравству, у оквиру Другог пројекта развоја здравства Србије. Сложили су се да су предлози добри и да се СЛФС слаже са њима, уз истицање да се мора инсистирати на Републичком просеку за сваку категорију.
2. Чланови тима сматрају да је потребно да на сајту Мој доктор буду истакнути термини свих доктора а не само изабраних доктора. Проблем заказивања специјалистичко консултативних прегледа присутан је и даље, као и проблем  интерних упута.
Потребно је упутити допис и указати на проблеме са захтевом да се исти што пре реше.
3. Чланови тима сматрају да је неопходно поново захтевати хитан састанак са министром здравља, како би му се изнели проблеми који су присутни и даље на примарном нивоу здравствене заштите.
4. Изабрани лекари сматрају да су преоптерећени бројем пацијената и услуга на дневном нивоу, те сматрају да је неопходно инсистирати на кадровском плану за 2017. годину, да би се видело где постоји недостатак лекара. Подаци који су објављени на сајту Министарства здравља указују на то да је планирано запошљавање веома малог броја лекара на примарном нивоу здравствене заштите.
5. Због све чешћег распоређивања изабраних доктора и изабраних стоматолога у друге амбуланте СЛФС сматра да директори и непосредни руководиоци нарушавају основни концепт здравствене заштите на примарном нивоу, преко изабраног доктора. СЛФС сматра да овакво прераспоређивање није у складу са важећим прописима јер су послови изабраног лекара дефинисани Законом о здравственој заштити и Законом о здравственом осигурању и удаљавањем изабраног доктора од опредељених пацијената наноси се вишеструка штета, првенстевно осигураницима, а затим и  изабраним лекарима. То такође представља и кршење Члана 22, Посебног  колективног уговора за здравствене установе чији је оснивач Република Србија, Аутономна покрајина и јединица локалне самоуправе.
Договорено је да се СЛФС одмах по овом питању обрати Комисији за тумачење ПКУ.
6. Тим за ПЗЗ СЛФС сматра да је неопходно што пре организовати састанак радне групе примара и секундара, на ком би требало усагласити ставове везане за платне групе и платне разреде и изаћи са предлогом ка надлежним институцијама, јер је очигледно да се рад на подзаконима Закона о платама одвија ван свих нас.
Следећи састанак тима  планиран је за 9. јун 2017.
У Београду, 30. април 2017. године
Потпредседник СЛФС за ПЗЗ