Извештај са састанка Тима за СиТЗЗ, 06.11.2015.

Састанак Тима за СиТЗЗ одржан је 06. новембра 2015. године, у просторијама Синдиката у Београду.
1. Формиран је Тим за СиТЗЗ
Присутни: др Јадранка Врањеш Боснић-ЗЗЈЗ Сомбор, др Снежана Гајић-ОБ Сомбор, др Бошко Радовановић-ОБ Шабац, прим. др Слободан Ђурић-ОБ Ваљево, прим. др Мирослава Димитријевић-ЗЗЈЗ Лесковац, др Љиљана Илић Јовић-ОБ Лесковац. Изостанак су оправдали др Жана Ерић-ЗЦ Чачак и др Раде Панић који је требало да присуствује састанку Тима за СиТЗЗ до делегирања члана из Краљева.
2. Након расправе о Каталогу радних места, остало је мишљење да као захтевана додатна знања/испит уз Стручни испит стоји Лиценца (стручни испит/лиценца). Примећено је да су изостављена радна места здравствених радника и сарадника у јавном здрављу (мед. сестре са ВШС и ССС, специјалиста микробиологије намирница, технолог, хемијски техничар).
Како је каталог радних места основа за вредновање радних места и сврставање у 60 платних разреда, Тим за СиТЗЗ је става да кроз платне разреде морају бити вредновани сви у јавном сектору а без изузетака који су предвиђени Радном верзијом Закона о систему плата у јавном сектору (изузети су: постављена лица – функционери, јавна предузећа, јавне агенције, полиција, војска).
Слажемо се са већ изнетим ставовима да се доктори медицине морају наћи у распону од 5 до 7.
Везано за претходно поменуту Радну верзију Закона о систему плата у јавном сектору питамо:
1. Које последице ће имати овај Закон у односу на право које се односи на додатке на плату, отпремнину и остала права (од члана 18. до члана 35.)?
Одређена права се препуштају посебним прописима без навођења којим и када ће бити донети.
2. Да ли након доношења овог Закона престаје дејство Колективних уговора? Предложени Закон је у супротности са Законом о раду јер између осталог нарушава принцип права на колективно преговарање и уговарање вишег нивоа права од законског минимума.
Сматрамо да би предложену радну верзију Закона о систему плата запослених у јавном сектору требало повући из процедуре.
Потпредседник СЛФС за СиТЗЗ
Др Јадранка Врањеш Боснић