Извештај са састанка Тима за ПЗЗ СЛФС од дана 26. октобра 2018. године

Састанак Тима за примарну здравствену заштиту (у даљем тексту: Тим за ПЗЗ) Синдиката лекара и фармацеута Србије (у даљем тексту: СЛФС) одржан је 26. октобра 2018. године, у просторијама Републичке организације СЛФС у Београду.

Састанку су присуствовали:
– др Светлана Обрадовић
– др Клара Хармати,
– др Богданка Пушић,
– др Дарка Јанковић,
– др Весна Пантелић,
– др Снежана Павков,
– др Славица Софронић,
– др Тања Ђорђевић
и др Јадранка Врањеш Боснић.

У складу са дневним редом Тим за ПЗЗ СЛФС је, најпре, упознат са закључцима са заједничког састанка СЛФС и представника Лекарске коморе Србије, Стоматолошке коморе Србије, Фармацеутске коморе Србије и Српског лекарског друштва, на којем су председник и потпредседнице СЛФС упознали присутне са законским оквиром који је претходио Предлогу вредновања и разврставања у платне групе и платне разреде, методологијом за разврставање и вредновање радних места, критеријумима којима се руководила радна група приликом разврставања, као и детаљном анализом предложених платних група са посебним освртом на критеријуме и законски опис 10. платне групе, као неприхватљиве за запослене здравствене раднике са високом стручном спремом. Члановима Тима је приказана презентација о платним групама и разредима.

Тим за ПЗЗ СЛФС се сложио са Закључцима са заједничког састанка: о сарадњи комора здравствених радника, СЛД и СЛФС и потреби упућивања дописа Министарству здравља и премијерки РС са захтевом:
         – Да се др медицине/стоматологије разврста у 11. Платну групу са почетним коефицијентом 5,55.
         – Да се др медицине/стоматологије специјалиста разврста у 12. Платну групу

почевши од коефицијента 6,50, па све до последњег платног разреда.

Тиму за ПЗЗ СЛФС су представљени резултати спроведене пилот анкете о информисаности, ставовима и очекивањима чланова СЛФС везаним за платне групе и платне разреде. Договорено је да се комплетан анкетни материјал убудуће шаље на адресу Републичке организације СЛФС, ул. Јове Илића бр. 55, Београд, одакле ће даље бити прослеђен потпредседници СЛФС Др Јадранки Врањеш Боснић, која ће приспели материјал обрадити и резултате анкете презентовати тимовима.

У другом делу састанка члановима Тима за ПЗЗ СЛФС придружили су се чланови Тима за СиТЗЗ, ради заједничког договора о активностима везаним за учешће у преговорима о Посебном колективном уговору за запослене у здравству (у даљем тексту: ПКУ).

Један од предлога је да се у ПКУ одреди временски рок до ког се мора урадити Акт о процени ризика за свако радно место у здравству по каталогу радних места, у складу са законом.

Такође је предложено да се тачно дефинише радна недеља (петодневна радна недеља) и да се захтева да се рад суботом, недељом и празницима третира и плаћа као дежурство.

Договорено је да се сви предлози везани за измене и допуне ПКУ доставе у што краћем року Републичкој организацији СЛФС, на електронску адресу: sindikatlfs@gmail.com.

Следећи састанак Тима за ПЗЗ СЛФС планиран је за 23. новембар 2018. године.

У Београду, дана 11. новембра 2018. године.

Потпредседница
Синдиката лекара и фармацеута Србије