Извештај са састанка Тима за ПЗЗ СЛФС од 02. марта 2018. године

Састанак Тима за ПЗЗ СЛФС одржан је 2.3.2018. године у просторијама синдиката у Београду.
Састанку присуствовали:
1. Др Богданка Пушић
2. Др Весна Пантелић
3. Др Снежана Павков
4. Др Славица Софронић
5. Др Тања Ђорђевић
На састанку су донети следећи закључци:
1. Чланови тима су упознати са дописом упућеним министру здравља везаним за Стратегију развоја здравства Републике Србије. Тим за ПЗЗ СЛФС већ има одређене идеје и договорено је да подтимови до следећег састанка, доставе своје конкретне предлоге у писаној форми. Др Богданка Пушић је задужена да координира педијатре и  достави конкретне предлоге, а др Снежана Павков је задужена да то исто уради са стоматолозима. Тема следећег састанка Тима биће управо предлози за унапређење здравствене заштите на примарном нивоу. Са конкретним предлозима Тим за ПЗЗ СЛФС ће се након тога обратити министру здравља.
2. Постоје велики  проблеми везани за ИЗИС. Састављен је допис у коме су изнети најважнији проблеми везани за ИЗИС као и предлози за њихово решавање.
3. Изабрани доктори  и даље инсистирају на одређивању максималног броја опредељених пацијената. Дописи са захтевом да се ХИТНО одреди максималан број пацијената по једном изабраном доктору су послати: министру здравља, директору ЛКС и в.д. директору РФЗО.
4. Договорено једа се понови захтев за хитним састанком са министром здравља.Са текстом захтева су упознати чланови тима и сви су се сложили да се допис одмах пошаље.
5. Плате специјализантима су у више установа исплаћене без повећања од децембра, које су остали запослени у здравству добили. Тим сматра да правна служба СЛФС мора упутити допис Министарству здравља и Министарству рада са захтевом  за образложењем и захтевом да се и специјализантима плата исплаћује са повећањем. Ово поново указује на то да је здравство специфично у односу на друге и да је једино могуће све те специфичности дефинисати посебним законом.
Тим поново истиче став да је неопходно инсистирати да се плате запослених у здравству обрачунавају по јединственом програму, који би био препоручен од стране Министарства здравља.
6. Тим сматра да би СЛФС морао да захтева да се у случајевима епидемија заразних болести, запосленима у здравству ако оболе од зарзних болести за време трајања епидемије боловање плати 100%.
7. Опште мишљење је да је постало готово немогуће радити на примарном нивоу здравствене заштите. Посао се нагомилава, пацијенти су све незадовољнији, комуникација са вишим нивоима путем ИЗИС-а је лоша. Администрација је преобимна, додатно оптерећење је рад на рачунарима. Посебан проблем представља збрињавање пацијената чији су изабрани лекари одсутни.
8. Изнето је мишљење да је примарни ниво остао без лекара, јер на места лекара упућених на специјализације не долазе млади лекари. Такође стиче се утисак да међу млађим колегама не постоји интересовање за рад на примарном нивоу.
Зашто је то тако?
На примарном нивоу лекар пуно радно време проводи у амбуланти (као у руднику).
Плате су мале!
Нема дежурстава која бар мало увећају зараду!
Изабрани лекари немају могућност рада приватно!
Зашто изабрани лекари имају осећај да их и колеге и надлежни у министраствима сматрају докторима нижег ранга?
9. Лекари са примара сматрају да је неопходно захтевати да се уради офталмолошки преглед  за изабране лекаре и тимске сестре, с обзиром да њихова радна места нису проглашена местима са повећаним ризиком, а пуно радно време проводе уз рачунар.
Наредни састанак Тима за ПЗЗ СЛФС планиран је за  29.март 2018. године.
У Београду, 12. март 2018. године
Потпредседник СЛФС за ПЗЗ