Извештај са састанка Тима за ПЗЗ СЛФС од 09. јуна 2017. године

Извештај са састанка Тима за ПЗЗ СЛФС од 09. јуна 2017. године

Извештај са састанка Тима за ПЗЗ СЛФС од 09. јуна 2017. године

Састанак Тима за ПЗЗ СЛФС одржан је 9.06.2017. године у просторијама синдиката у Београду.
Састанку присуствовали:
Др Светлана Обрадовић, др Весна Пантелић, др Тања Ђорђевић, др Богданка Пушић, др Снежана Павков и др Славица Софронић.
Поред сталних чланова тима , испред ЛКС, састанку је присуствовала Др Мирјана Лапчевић, члан Посебаног одбора за јавно здравље и примарну здравствену заштиту у државној пракси, ЛКС.
На састанку су донети следећи закључци:
1. Да су проблеми на примарном нивоу здравствене заштите нагомилани, да су нагомиланим проблемима поред лекара угрожени и корисници услуга. Допис за захтевом за хитан састанак са министром здравља обухватио је само део тих проблема.
2.Чланови тима и представник ЛКС се слажу да се факсимил са ИД бројем мора користити искључиво у складу са законом и да је недопустиво да се уступа било ком другом. Честа је појава да на исти факсимил раде и лекар коме је додељен ИД број и неко од млађих лекара.
3. Изабрани лекари су исказали забринутост због чињенице  да све мањи број лекара уписује специјализацију опште медицине, а они који су већ на специјализацији, често су приморани да истовремено раде и обављају специјалистички стаж.
4. Чланови тима и представник ЛКС су заузели став да је неопходно кроз законе који су у најави исправити велики број неправилности и незаконитости, попут оне да се примаријат посебно вреднује у коефицијентима за зараде на различитим нивоима здравствене заштите, односно да је препознат у вишим нивоима док се на примару не вреднује на исти начин. Такође субспецијализација уопште није препозната на примарном нивоу здравствене заштите.
5. Заједнички став заузет је и по питању самовоље руководилаца који “по казни” премештају изабране докторе и тиме нарушавају квалитет здравствене заштите и онемогућавају изабране докторе да у континуитету прате започето лечење и тиме наносе штету и осигураницима.
6. Ставови тима и представника ЛКС подударају се и у погледу трајања ефективног рада са пацијентима. Да би се очувао квалитет рада рад са пацијентима не би смео бити дужи од 6 часова. Преостали део радног времена изабрани доктори би користили за обављање других послова , едукације, праћење прописа и сл.
7. Што се тиче организованих скрининг прегледа сви се слажемо да се они могу адекватно спроводити само ако се издвоје од редовног рада са пацијентима и буду плаћени по услузи, као што је случај у другим европским земљама
8. Заједнички став заузет је и по питању разврставања лекара у платне разреде. Од 13 платних разреда, лакарима би трабало да припадају они највиши, с тим да би доктори медицине били у 11-ом платном разреду, а специјалисти у 12-ом. Сложеност послова, потребна знања, искуство и вештине и вишеструка одговорност су аргументи који морају бити уважени, када се буду радили платни разреди и нема ниједног разлога да лекари  не буду  у највишим платним разредима.
9. На крају састанка издвојена су два кључна проблема која потпуно урушавају примарни ниво здравствене заштите а то су НЕДОСТАТАК КАДРА и НЕПРИМЕРЕНО НИСКЕ ПЛАТЕ. Недостатак кадра доводи до премора лекара, пада концентрације и пада квалитета здравствених услуга, а ниске плате за последицу имају одлив кадрова и немотивисаност оних који остају.
У Београду, 12. јун 2017. године
Потпредседник СЛФС за ПЗЗ
Др Славица Софронић
спец. медицине рада

 

 

Повезане вести

logo
СИНДИКАТ ЛЕКАРА И ФАРМАЦЕУТА СРБИЈЕ
Београд, Маглајска бр. 32/8
тел: 066/875 37 03 и 011/266 51 71

Е-пошта: sindikatlfs@gmail.com | сајт: www.sindikatlfs.rs

Архива

Назад на врх странице

error: Sadržaj je zaštićen!