Izveštaj sa sastanka Tima za PZZ od 27.01.2017. godine

Sastanak Tima za PZZ SLFS odrzan je 27. januara 2017. godine u prostorijama sindikata u Beogradu. Sastanku prisustvovali:
1. Dr Milica Nikolić Urošević
2. Dr Svetlana Obradović
3. Dr Klara Harmati
4. Dr Bogdanka Pušić
5. Dr Vesna Pantelić
6. Slavica Vlaisavljević
7. Dr Snežana Pavkov
8. Dr Jasmina Jevtić
9. Dr Tanja Đorđević
10. Dr Ljiljana Kastratović
11. Dr Dragan Vukajlović
12. Dr Nada Bojanić
Tim za PZZ SLFS doneo je sledeće zaključke:
1. Tim će i dalje insistirati na zahtevu za sastanak sa Ministrom zdravlja zbog nagomilanih problema na primarnom nivou zdravstvene zaštite.
2. Da se SLFS obrati udruženjima pacijenata i ukaže koje će sve nepovoljnosti po pacijente doneti novi nacrti Zakona  o zdravstvenoj zaštiti i Zakona o zdravstvenom osiguranju.
3. Da se SLFS obrati zaštitniku građana ukazujući da čl. 110. stav 1. tačka 1) nacrta Zakona o zdravstvenom osiguranju, krši ustavno pravo građana kojim se svim građanima Srbije garantuje pravo na  zaštitu fizičkog i psihičkog zdravlja.
4. Da se SLFS ponovo obrati Ministrastvu zdravlja sa zahtevom da se scrining pregledi obavljaju van redovnog radnog vremena u skladu sa posebnim programima donetim u skladu sa zakonom kojim se uređuje zdravstvena zaštita i da se plaćanje za organizovani scrining vrši po pruženoj usluzi u skladu sa sredstvima iz budžeta predviđenim za scrining programe.
5. Ponovo se insistira na određivanju maksimalnog broja osiguranika po izabranom lekaru. Tim se dogovorio da predlog SLFS za taj broj za odraslo stanovništvo bude 2000 korektivnih bodova a predlog za broj osiguranika je sledeći:
optimalan broj ………… 1200 osiguranika
minimalan broj ……………. 700 osiguranika
maksimalan broj………….1600 osiguranika, s tim da korektivni broj bodova ne sme biti veci od 2000!!!
Predlog SLFS biće da se kadrovski normativi za ustanove usaglase sa optimalnim brojem osiguranika po izabranom lekaru, a da se lekari koji imaju preko maksimalnog broja osiguranika, na neki način kazne.
Podtimovi za pedijatriju i ginekologiju trebalo bi da dostave svoje predloge za broj osiguranika (minimalan, optimalan i maksimalan) uz predlog korektivnog broja bodova!
6. Da se uputi dopis vezan za probleme IZIS-a, postojanje restrikcije za upućivanje pacijenata sa primarnog na tercijarni nivo.
7. Da se SLFS obrati LKS sa zahtevom za izmenama u Pravilniku o listi stručnih, akademskih i naučnih naziva, s obzirom da će ako pravilnik ostane ovakav lekari biti oštećeni izradom zakona o platama ako im se godine na specijalističkim studijama budu bodovale na način kako je sada predviđeno.
8. Clanovi SLFS koji su dobili odgovor na prigovor o solidarnom porezu od Poreske uprave, potrebno je da se obrate svojoj OO SLFS radi dobijanja uputstva za dalje postupanje.
9. Nastavlja se sa formiranjem podtimova za određene delatnosti na primarnom nivou zdravstvene zaštite.
Dogovoreno je da se sledeći sastanak Tima za PZZ SLFS održi u skladu sa ranijim dogovorom poslednjeg petka u mesecu, 24. februara 2017. godine.

U Beogradu, 31. januar 2017. godine
Potpredsednik SLFS za PZZ
Dr Slavica Sofronić
spec. medicine rada