Zaposleni u Opštoj bolnici Pirot: Tražimo hitnu intervenciju Vlade Srbije i sindikata

Poštovani gospodine Paunoviću!
Verovali ili ne, posle svega, ovo je jedini način da javnost zna kakve sve probleme imamo mi koji radimo izuzetno težak posao. Posebno sada u vremenu korone virusa.
Dok naš državni vrh hvali, govore da smo heroji, daju nam po 10.000 dinara, mi u na našem poslu nemamo elementarna prava.
Zbog svega, nas dvadesetak, odlučili smo da Vam napišemo, ono što je istina i što nas  muči, o čemu govori većina lekara i medicinskih sestara u Bolnici.  Retko kada sindikati u Bolnici mogu nešto da kažu, u stalnom su strahu, što nas tera da gubimo poverenje. Neki od lekara specijalista sa autoritetom, ne žele da ulaze u rasprave, jer ih smenjuju. Kažnjavaju.
Ovo pismo Vam dostavljamo, nadamo se da ćete objaviti. Naš predlog je da organizujete razgovor na kojem će prisustvovati sve strane, ali i neki od nas koji potpisujemo ovo pismo! Ukoliko je to nemoguće, molimo Vas da direktor ogovori na ovo pismo!

…………………………………………………………………………

U interesu građana i zaposlenih i same ustanove, zaposleni traže hitnu vanrednu inspekciju Ministarstva zdravlja, dolazak koordinatora iz Kliničkog centra Niš koji imaju iskustva u razdvajanju crvene i zelene zone i organizaciji rada u kovid sistemu. Bilo šta da pitamo ili predložimo nadležnim licima, dobijamo odgovor da ne znaju i da pitamo direktora.
Direktor ne prima zaposlene i rukovodi Bolnicom iz svoje kancelarije odakle komunicira sa zaposlenima preko pismenih obaveštenja. Ni jednom od marta meseca do danas nije obišao, na primer, Grudno odeljenje.
Sindikati se žale da je direktor ukinuo socijalni dijalog. Znamo da je samo naš Sindikat uputio dopise direktoru izražavajući nezadovoljstvo njegovim načinom rada i u javnom obaveštenju za zaposlene navodi da je rad zaposlenih odlukama direktora zanemaren i neprimećen i da direktor javno pokazuje da se uopšte ne cene i poštuju visoke ljudske i profesionalne vrednosti koje su ispoljili zaposleni.
Koliko znamo, rekli su  nam u  Sindikatu, da se čeka zakonski rok za odgovor direktora, posle čega će obavestiti samog Ministra zdravlja, predsednicu Vlade i predsednika države i Gradski  štab o stanju u ustanovi i ogromnom nezadovoljstvu zaposlenih. Za ostale sindikate nemamo nikakve informacije da su se obratili direktoru povodom zaštite zaposlenih i građana.
Još jedan problem! U  novembru u odnosu na sve ostale mesece ima mnogo zaposlenih pozitivnih na Covid 19. Zanimljivo je da su zaposleni koji su zaraženi dovedeni na ivicu egzistencije, jer je ukinuto pravo zaposlenih na 100 % prosečne plate , koje je regulisano (član 101a PKU za zdravstvo).
Tako su zaraženi zaposleni dobili isplatu za mesec novembar u iznosima od 11.000 hiljada i slično, čak priča se neki i 1.200 dinara? Zaposleni u Opštoj bolnici Pirot nemaju para da kupe sebi lekove i svojim članovima porodice koji su se zarazili od njih, a za drugo nećemo ni pričati.
To je ta zahvalnost prema nama, zdravstvenim radnicima.
U drugim lokalnim firmama zaposleni imaju pravo na 100 % plate kad su ne samo pozitivni, već i u samoizolaciji, što je i preporuka Vlade RS. Dakle, izgleda da samo zdravstveni radnici i ostali zaposleni u Opštoj bolnici Pirot nemaju pravo na 100 % bolovanja, što dalje direktno znači da se ne poštuju nikakve preporuke same Vlade.
Nezadovoljstvo zaposlenih je ogromno zato što im je direktor smanjio dane godišnjeg odmora i povećao radno vreme i tvrdi da nemaju povišen rizik na poslu. U većini ostalih bolnica, kao i u Nišu, svi imaju povišen rizik, a posebno sada, što je potpuno van diskusije. Zaposleni su frustrirani i ogorčeni.
Umesto da isplata stimulacije onima koji su radili sa kovid pacijentima, što je bila i zamisao Ministarstva zdravlja, bude izvor zadovoljstva, ona je internim odlukama direktora unela još veće nezadovoljstvo među svim grupama zaposlenih.
Zamislite, ko je i kako i zašto dobio stimulaciju, direktor nikad nije obavestio zaposlene, ni sindikate, nikad se nije zahvalio za sav nadljudski napor koji je uložen, za to što su mnogi zaposleni nesebično pomagali građane i pri tom oboleli, neki sa teškom kliničkom slikom. Stimulacija u Opštoj bolnici Pirot je državna tajna prvog reda, iako sindikat gore pomenut, kao i neke službe traže spisak i kriterijume za stimulaciju, odgovora nema. Da li znate koliko je po
toj osnovi direktor dao sebi, a da nije video kovid pacijente!!!
Molimo na ovaj način naše sugrađane da, što se tiče organizacije rada da se ne ljute na nas. Dolaze komentari nezadovoljnih građana.
Sugradjani sva ta pitanja treba da uputite direktoru Bolnice. Mi ne organizujemo rad u Bolnici. Posebno sve ovo što se od nedelje dogadjaja na trećem I četvrtom spratu.
Zbog svega gore navedenog, predlažemo da kontaktirate  direktora i predsednike sindikata,  (ako smeju da se oglase) koji su predstavnici zaposlenih i pozovete  da  učestvuju  u emisiji gde bi svi imali mogućnost da iznesu svoje stavove i argumente.
Građani imaju pravo da znaju istinu.

Preuzeto sa sajta plusonline.rs: https://www.plusonline.rs/zaposleni-u-op-toj-bolnici-pirot-tra-imo-hitnu-intervenciju-vlade-srbije-i-sindikata