Записник са седнице ГО СЛФС, 14.10.2016. године

Седница Главног одбора синдиката лекара и фармацеута Србије заказана за 14.10.2016 одржана је у просторијама Централе СЛФС ул. Јове Илића бр.55 у Београду са почетком у 12 часова.
Током седнице је вођен аудио запис путем диктафона.
Седници је по позиву присуствовао др Радуловић председник Статутарне комисије СЛФС, обзиром да је Статутарна комисија СЛФС одржала састанак пре Седнице ГО СЛФС.
На почетку Седнице утврђен је број присутних чланова ГО-те је потписом и прозивком утврђено да је присутно 24 чланова од укупног броја 33, те да постоји кворум за одржавање исте.
Пре почетка Седнице привремено су верификовани мандати, до коначне верификације на наредној Скупштини СЛФС, на чланство у Главном одбору др Мирославу Станојевићу, др Мирославу Митровићу и др Ивици Глишићу. Током гласања о верификацији био је један члан уздржан, остали присутни су гласали за, нико није био против, те су мандати привремено верификовани.
Пре почетка и усвајања Дневног реда, обзиром да је остављено места за евентуалне допуне, предлагачи су образложили своје предлоге:
Друга тачка предложеног дневног реда односила се на допуне, те је председник СЛФС др Раде Панић, предложио допуне:
» финансијског извештаја,
» предлога за отказивање адвокатских услуга адв. Брадића,
» захтева за набавком конференцијске опреме и
» дискусије о несрећном случају у Лозници.
Предлози др Рада Панића за допуну дневног реда су прихваћени једногласно.
Такође сам као председник ГО СЛФС предложио да се ГО изјасни о случају др Нинослава Димитријевића, актуелног председника Скупштине СЛФС који се не одазива на позиве да присуствује седницама ГО СЛФС, који су му упућени писменим путем, путем електронске поште и позивом на телефон, те се и о овом предлогу ГО изјаснио једногласно, и тачка је увршћена у дневни ред Седнице.
На почетку седнице је изгласан предложени Дневни ред са допунама једногласно те се кренуло по тачкама дневног реда.
У првој тачки је изгласан записник са претходне седнице.
По другој тачки дневног реда др Раде Панић је упознао присутне чланове ГО о активностима СЛФС у протеклом периоду, састанцима, конференцијама за штампу и осталом, а током свог излагања су разматрани и његови предлози који су увршћени у дневни ред, те се ГО изјаснио:
» да се раскине уговор о сарадњи са адв. канцеларијом Брадић,
» да се одобри председнику СЛФС др Раду Панићу набавка конференцијске опреме, за просторије синдиката у вредности до 500.000,00 дин.
Такође се дискутовало о случају преминулог дечака из Лознице, где је већина присутних била за то, да обзиром јавност као и колеге нису упознати са свим аспектима несрећног догађаја, те да правосудни органи и Суд части Лекарске коморе Србије још увек воде поступак, било би исхитрено да се дају било каква прлиминарна мишљења или заузме став поводом тога. Када будемо упознати са свим детаљима тек онда можемо изаћи у јавност, мада СЛФС више месеци уназад упозорова на катастрофално стање у здравству и небригу надлежних институција да горући проблем адекватно сагледају и реше у дијалогу са запошљеним у здравству, пре свега са носиоцима посла тј. лекарима. До тада изричемо  дубоко саучешће породици несретно настрадалог.
О случају др Нинослава Димитријевића, кроз расправу је одлучено да др Љиљана Томашић, покуша да успостави контакт, те да колегу, који не обавља своје дужности као члан ГО СЛФС и као председник Скупштине СЛФС, приволи да испуни своје обавезе које има, и за шта је изабран. У случају даљег одбијања рада на функцијама на које је изабран, ГО СЛФС ће се изјаснити о његовој суспензији на чланство у ГО, на наредној седници ГО.
Наредна тачка дневног реда односила се на предстојећи Протест СЛФС, обзиром на већ напоменуто катастрофално стање у здравству, предлог нових закона у чијој изради није консултован СЛФС, а који ће нанети даљу и још већу штету већ оронулом и уништеном српском здравству и запосленима у њему.
Предлог да се Протест одржи дана 04.11.2016 са почетком у 11 часова, са следећим захтевима:
» Пријем код Премијера Србије Александра Вучића, ради упознавања са актуелном ситуацијом, катастрофалним предлогом закона у здравству од стране Министарства за здравље Србије и досадашњим покушајима СЛФС да се ситуација поправи,
» Обезбеђење довољног броја лекара путем запошљавања ради пружања адекватне здравствене заштите становништва, јер са садашњим бројем и сталним одласком у иностранство најстручнијих људи у земљи, здравствени систем је доведен у стање неодрживог, и угрожена је адекватна здравствена заштита становништва,
» Препознавање професије лекара, као професије од националног значаја у новом Закону о платама (у предложеном закону од стране Министарства би се плате запослених у здравству још више смањиле, те је потребна хитна измена тога),
» Повећање плата запосленима у здравству.
Предлог у вези Протеста СЛФС, као и захтеви су усвојени једногласно.
Такође је договорено да се након одржаног Протеста дана 04.11.2016, одржи Седница ГО СЛФС, у просторијама Централе СЛФС.
Наредну тачку дневног реда обележило је излагање председника Статутарне комисије СЛФС др Радуловића о предложеним изменама Статута СЛФС, о чему ће се изјаснити чланови СЛФС на предстојећој Скупштини СЛФС.
Последња тачка дневног реда је била резервисана за различиту проблематику, те су се у њој чланови ГО изјаснили о одобрењу др Раду Панићу да сачини Протокол о заједничкој сарадњи са Синдикатом медицинских сестара и техничара, а сам протокол биће изгласан на Скупштини СЛФС.
Седница је завшена са радом у 16.40 часова.
У Нишу, 24.10.2016
др Миодраг Алексић, председник ГО СЛФС