Законски нормативи о накнади плате здравственим радницима оболелим од COVID-19

Законски нормативи о накнади плате здравственим радницима оболелим од COVID-19

Законски нормативи о накнади плате здравственим радницима оболелим од COVID-19

Дневни лист „Данас“
Ул. Алексе Ненадовића бр. 19-23
11 000 Београд

Поштовани,

Дана 20.07.2020. године на свом сајту објавили сте чланак под називом „Запослени у лозничкој болници обавештени да неће добити 100 одсто плате ако се заразе короном“, преносећи текст Бете.

Синдикат лекара и фарамцеута Србије, у жељи да помогне својим колегама, жели да укаже да:

  • није реч о препорукама како се наводи, већ о обавези послодаваца, као корелату права запослених на накнаду плате у овој ситуацији, што је утврђено у правно обавезујућем акту.

Ово право односно обавеза установљено је у члану 101а Посебног колективног уговора за здравствене установе чији је оснивач Република Србија, Аутономна покрајина и јединица локалне самоуправе (“Сл. гласник РС”, бр. 96/2019 и 58/2020 – Анекс I, у даљем тексту: ПКУ) који гласи:

Запослени има право на накнаду плате у висиниод 100% просечне плате у претходних 12 месеци пре месеца у којем је наступила привремена спреченост за рад, ако је спреченост за рад настала због потврђене заразне болести COVID-19 или због мере изолације или самоизолације наложене у вези са том болешћу, а која је наступила као последица непосредног излагања ризику по основу обављања послова и радних задатака, односно службених дужности и контаката са лицима којима је потврђена болест COVID-19 или наложена мера изолације или самоизолације.

Запослени остварује право из става 1. oвог члана тако што се:

1) зa првих 30 дана одсуства са рада, исплата висине накнаде плате врши из средстава послодавца;

2) почев од 31. Дана одсуства са рада, исплата висине накнаде плате врши из средстава обавезног здравственог осигурања до законом прописане висине накнаде плате, а из средстава послодавца, за преостали износ разлике до висине од 100% просечне плате.

Право на накнаду плате из ст. 1. и 2. oвог члана, остварује запослени који је одсуствовао са рада почев од 1. марта 2020. године из разлога наведених у ставу 1. овог члана.

Одсуство са рада из става 1. овог члана запослени доказују решењем надлежног органа (санитарног инспектора, органа надлежног за контролу прелажења државне границе, царинског органа, изводом из евиденције Министарства унутрашњих послова и др.) или извештајем лекара о привременој спречености за рад (дознака), у складу са законом.

Тиме што се установа позива да не поседује средства опредељена за ову намену, како се у чланку наводи, не ослобађа је прописане обавезе. Директор се може обратити Републичком фонду за здравствено осигурање (РФЗО) и Министарству здравља (МЗ) са захтвеом којим тражи додатна средства, јер услови рада и епидемиолошка ситуација то захтевају. Указујемо и на постојање Коморе здравствених установа чији су основни задаци заступање заједничких интереса чланица Коморе у функционисању здравственог система, развојне и економске политике, пред државним и другим органима, које позивамо да се организују и реше овај проблем на јединствен начин – хитним захтевом РФЗО, којим би се захтевало да се установама хитно определе додатна средства за ову намену.

Молимо све директоре, правне службе установа и друга надлежна лица да не доводе у заблуду запослене, а запослене упућуемо на ПКУ и позивамо да нам се обрате уколико им је потребна помоћ у остваривању интереса и заштити њихових права.

У Београду, дана 21.07.2020. године.

Председник
Синдиката лекара и фарамцеута Србије
Др Раде Панић, спец. aнестезије и реаниматологије

Повезане вести

logo
СИНДИКАТ ЛЕКАРА И ФАРМАЦЕУТА СРБИЈЕ
Београд, Маглајска бр. 32/8
тел: 066/875 37 03 и 011/266 51 71

Е-пошта: sindikatlfs@gmail.com | сајт: www.sindikatlfs.rs

Архива

Назад на врх странице

error: Sadržaj je zaštićen!