МИНИСТАРСТВО ЗДРАВЉА
н/р Асс. др Златибор Лончар, министар здравља
Немањина 22-26, Београд
ПРЕДМЕТ: Захтев за поштовањем члана 40 Правилника о начину и поступку остваривања права из обавезног здравственог осигурања
Поштовани,
Молимо Вас да у интересу нас, изабраних лекара и наших пацијената хитно упутите допис свим установама секундарног и терцијалног ниво здравствене заштите да су дужни да поштују члан 40 Правилника о начину и поступку остваривања права из обавезног здравственог осигурања.
Члан 40 Правилника о начину и поступку остваривања права из обавезног здравственог осигурања гласи:
Са упутом лекару специјалисти, осигурано лице остварује право на све специјалистичко-консултативне прегледе и неопходну дијагностику који су потребни да би лекар специјалиста поставио дијагнозу, односно сачинио лекарски извештај, а који се могу пружити у тој здравственој установи, као и на контролне прегледе у року од шест месеца од дана првог јављања лекару специјалисти у тој здравственој установи.
Право на специјалистичко-консултативне прегледе и неопходну дијагностику из става 1. овог члана осигурано лице остварује на основу интерних упута лекара специјалиста по чијим захтевима се обављају специјалистичко-консултативни прегледи, односно неопходна дијагностика.
Лекар специјалиста обавезно у свом извештају из става 1. овог члана, доставља изабраном лекару образложен налаз, оцену и мишљење са упутством о даљем лечењу осигураног лица.
ОБРАЗЛОЖЕЊЕ:
Пацијенти упућени на специјалистичко консултативни преглед (са већ урађеном дијагностиком на примарном нивоу у складу са законом) од стране специјалиста са секундарног и терцијалног ниво здравствене заштите враћају се изабраним лекарима са непотпуном дијагностиком и извештајима у којима се тражи од изабраног лекара да напише упуте за додатне прегледе.
При том се пацијенти беспотребно малтретирају, јер је наведеним Правилником већ предвиђен пут који је много једноставнији и повољнији за пацијента.  Наиме, Правилником је предвиђено да лекар специјалиста на секундарном и терцијалном нивоу здравствене заштите пацијента упути на све додатне прегледе који су му потребни за постављање дијагнозе-ИНТЕРНИМ УПУТОМ.
Пацијенти, којима је ионако тешко заказати преглед у установама на секундарном и терцијалном нивоу здравствене заштите с обзиром да се у појединим установама прегледи заказују само одређеним данима у месецу, а на неке прегледе  чекају месецима, исказују велико незадовољство оваквим начином организације рада.
Синдикат лекара и фармацеута Србије сматра да би поштовање Правилника значајно утицало на задовољство пацијената и допринело уређењу система.
Из свих горе поменутих разлога захтевамо да упутите допис свим директорима здравствених установама на секундарном и терцијалном нивоу здравствена заштите уз налог за поштовање Правилника, и КОНКРЕТНО члана 40.
Неопходно је да допис садржи упуство да тек по урађеним свим додатним прегледима лекар специјалистичко консултативне службе, са постављеном дијагнозом, и сачињеним извештајем доставља изабраном лекару образложен налаз, оцену и мишљење са упутством о даљем лечењу осигураног лица.
Београд, 22.03.2016. године.
Потпреседник СЛФС за Примарну здравствену заштиту