Захтев за доношење Правилника о упућивању у Covid-19 јединице и привремене Covid болнице

Министар здравља Републике Србије
ул. Немањина бр. 22-26
11 000 Београд
за министра здравља др Лончар Златибора

Поштовани,

У доба када је дневно у Србији новозаражених више него икада, када је оптерећеност здравственог система огромна, у време када здравствени радици падају с ногу, а болнички се капацитети пуне, када влада потпуна организациона анархија, мора се систематски помоћи и увести ред, свако из свог делокруга надлежности.

Због свега тога

– Молимо да без одлагања донесете Правилник о упућивању у Covid-19 јединице и привремене Covid  болнице.

Правилник је неопходан зарад унимодалитета поступања, са унапред утврђеним критеријумима за упућивање и уз поштовање свих, већ предвиђених законских решења. У овом акту би било неопходно уредити питања од значаја, процедуре и рокове, предвидети добровољност као могућност (имамо пријављене случајеве где директори нису допуштали рад одређених запослених у Covid болници, иако су се они добровољно јављали за тај рад и постојале су реалне потребе, већ су слали друге) да се успостави база добровољаца и да се иста води при Батуту, који мора да преузме главну улогу у организацији кадра. Да се у складу са препорукама и стручним алгоритмима утврди рад у ограниченом временском периоду (смене које нису дуже од 6 часова, обавезно смењивање лекара на највише месец дана рада у COVID-19 јединицама, фреквентна тестирања здравствених радника), да се одређене категорије запослених препознају као високоризичне категорије (старији од 60, не на рад у Covid-19 јединицама по налогу, само добровољно; запослени са високом фактором ризика), да се зна у сваком тренутку капацитет, да не трпе редовни програми, да се измене и распореди утврђују правовремено, да се не ствара хаос, да се не пуне више судови радноправним споровима.

Вољни смо да саставимо нацрт овог акта и на располагање ставимо све наше ресурсе.

Молимо да јако озбиљно схватите ургентност поступања и да ово питање уредите без одлагања, а на располагању Вам, још једном, стоји наш тим.

У Београду, дана 11.10.2021. године.

Председник
Синдиката лекара и фармацеута Србије