Vlada preuzela osnivačka prava nad kliničkim centrima u BG

Vlada Srbije 11. marta donela je odluku da od Grada Beograda preuzme osnivačka prava nad četiri kliničko-bolnička centra: “Dr Dragiša Mišović “, “Zvezdara”, “Zemun” i “Bežanijska kosa”.
Dok iz Sindikata lekara i farmaceuta navode da se ne razmišlja dugoročno, pitanje N1 da obrazloži cilj takve odluke, ministar zdravlja, Zlatibor Lončar ocenio je kao “ostrašćeno”.
Pitanje zašto, rasplelo je mrežu “krajnje jednostavnih” odgovora.
Da li je moguće da ste toliko ostrašćeni i da vam je bilo teško da pogledate samo… Krajnje je jednostavno. Samo da toliko niste bili ostrašćeni, vi ne biste ni postavili to pitanje! Imali ste samo jednu odluku, da ste se raspitali, znali biste, koja nikom nije jasna, 2006. godine kada su ta četiri izdvojena iz tog sistema i stavljena pod Grad. Na inicijativu i gradonačelnika i Grada, oni ljudi kažu da je mnogo logičnije da onaj ko brine o 80 bolnica, logično je da brine i o još četiri”, rekao nam je Lončar.
U aktuelnom gradskom sekretarijatu objašnjavaju: odluka iz 2006. bila je u skladu sa tadašnjim Zakonom o zdravstvenoj zaštiti, koji je predviđao i da grad Beograd bude osnivač kliničko-bolničkih centara. Nakon deset godina, ta izdvajanja iz gradske kase, sada imaju novu namenu.
Taj novac smo preusmerili u primarne centre zdravstvene zaštite, dakle u domove zdravlja, pet zavoda i apoteke koje su pod nadležnosti Grada Beograda“, kaže gradonačelnik Beograda Siniša Mali.
Ipak, za opoziciju, trenutak je više nego sporan. Navode: tehnička Vlada, prema Zakonu o Vladi, nije imala ovlašćenje da od gradske uprave preuzme osnivačka prava. No, ministar tvrdi da je o tome odlučivano u decembru 2015, a na pitanje zašto se do sada čekalo, odgovara:”Nismo pitali vas, da smo pitali vas, vi biste verovatno ranije.”
A za stav nisu pitali ni Sindikat lekara i farmaceuta, gde su za novu odluku Vlade saznali kroz medije.
“SLFS nije pristalica centralizacija, ali u ovom trenutku, zbog finansiranja i situacije u kojoj se nalazi zdravstvo u Srbiji, smatra da je to bolja varijanta ali uz veliku transparentnost i kontrolu“, kaže Rade Panić, predsednik Sindikata lekara i farmaceuta.
A svaki ministar za svog mandata, dodaje Panić, poslove samo odrađuje i to zarad političkih poena i dobre predizborne kampanje, ne razmišljajući gde će srpsko zdravstvo biti za pet ili deset godina.
Vest preuzeta sa sajta TV N1, izjavu predsednika SLFS možete pogledati na linku ispod:

Vest i video, TV N1