„Uspostavljanje saradnje“ – Sastanak sindikata Srbije (SLFS) i Albanije (SPPSH)

Dana 24. marta 2022. godine u organizaciji i pod pokroviteljstvom Olof Palme International Center (OPC), uz saradnju sa Centre for labor rights Albania (CLR), održan je neformalni sastanak Sindikata lekara i farmaceuta Srbije (SLFS) i zdravstvenog sindikata Albanije (SPPSH).

Sastanak je održan u prostorijama Republičke organizacije Sindikata lekara i farmaceuta Srbije u Beogradu.

Ispred SPPSH prisustvovala je petočlana delegacija, predvođena predsednikom dr Gentian Stronijem, dok je četvoročlana delegacijja SLFS, bila predvođena predsednikom SLFS, dr Radom Panićem, i potpredsednikom Glavnog odbora SLFS, dr Ljubišom Stojilkovićem. Pored predstavnika sindikata, sastanku je prisusvovao i gospodin Johan Schmidt, šef tima Evrope u OPC, Plejada Gugashi programski menadžer OPC iz Albanije, kao i predstavnici CLR, Edison Hoxha i Gertjana Hasalla.

Tema sastanka je bila uspostavlajnje saradnje između ova dva sindikata – SLFS i SPPSH.

Nakon uvodnih izlaganja i predstavljlanja svih učesnika sastanka, predsednici SPPSH i SLFS, dr Stroni i  dr Panić, su predstavili sindikate, njihov istorijat i mehanizme borbe za bolje uslove rada i bolji zdravstveni sistem u državama iz kojih dolaze. Već u u početnom delu, uočene su ogromne sličnosti, pre svega u odnosu vlasti i vlasti bliskih sindikata, ali i velike razlike u legislativi iz oblasti sindikalnog delovanja ove dve zemlje. Zaključeno je da neprimenjivanje propisa, ali i odredjene pravne nedoslednosti bitna prepreka sindikalnom progresu, uz podsećanje na medjunarodne konvencije MOR-a koje su obe države ratifikovale. Pokrenuta su raznovrsna pitanja iz oblasti delovanja sindikata, a diskutovano je i o pravcima saradnje. Kako je SPPSH relativno „mlad“ sindikat, osnovan pre nekoliko godina, predloženo je da se mentorstvom SLFS, koji postoji već trideset godina, pomogne njegovom jačanju.

Razgovoralo se o vidljivosti, članstvu, organizacionim pitanjima i drugim temama od značaja za sindikalnu organizaciju u današnjem vremenu.

Sastanak je trajao četiri sata, nakon čega je zaključeno da je saradnja uspostavljena i da postoji potreba za sprovodjenjem zajedničkih aktivnosti, te je predloženo da se nastavi sa razgovorima i da se sledeći sastanak zakaže u što kraćem vremenskom roku.