Šta se dešava u kovid bolnici u Kruševcu?

U kruševačkoj kovid bolnici koja je u nadležnosti Univerzitetskog kliničkog centra poslednjih dana dogodilo se više teških situacija, ali i incident o kom treba svaki dan pričati. Neko je pomešao destilovanu vodu sa dezinfekcionim sredstvom koje se uz vazduh daje pacijentima na veštačkoj ventilaciji! Pacijentkinja je skočila sa trećeg sprata i oduzela sebi život, a u istom danu, od 23 osobe koje su u Srbiji preminule od posledica kovid – 19 čak 10 je bilo iz u ove bolnice.

Sem podataka koji su objavljeni u pojedinim medijima, nismo uspeli da dobije odgovore od zvaničnika. Nezvanično se govori da tu ima puno propusta, ali je ova bolnica zatvorena za javnost, te su te priče nepotvrđene. Ipak, poslednji događaji bude sumnju.

Kovid bolnica Kruševac FOTO: ATA images

Što se tiče 10 preminulih u istom danu, od 23 koliko ih je bilo u čitavoj Srbiji, dr Rade Panić, anesteziolog i predsednik Sindikata lekara i farmaceuta kaže da je to moguće i da ne mora da bude ništa čudno, jer sve zavisi od stanja u kojem su pacijenti.

Javnost je ipak najviše zaintrigirana činjenicom da je u destilovanoj vodi koja služi za respiratore, odnosno ovlaživanje vazduha koji koriste pacijenti na veštačkoj ventilaciji nekako dospeo dezinficijens. O kojem je tačno reč, nije poznato, ali je, prema izjavi koju je Južnim vestima dao direktor UKC Niš dr Zoran Perišić, tokom sipanja u drugi respirator primećen neuobičajni miris i tada je obustavljeno dalje sipanje.

– Odmah su zaustavili dalje prema pacijentima da se to koristi, nije bilo uključeno ni kod prvog ni kod tog drugog kad smo zaustavili, tako da nikakve posledice po pacijente nije bilo, jer praktično to nisu inhalirali – kazao je direktor Perišić.

On je objasnio da tu destilovanu vodu sami spremaju u Kruševcu na delu Nefrologije.

-I u pripremi te destilovane vode desilo se da posuda, u kojoj se sprema ta destilovana voda, od deficijensa kojim se čisti svaki put, naravno pre nego što se to radi, nije bila dovoljno dobro oprana. Prilikom sipanja već kod drugog pacijenta primetili, osoblje koje je to radilo, da iako ima iste fizičke karakteristike, da postoji miris, koga kod destilovane vode nema- objasnio je dr Perišić i dodao da je lično izvršio kontrolu, a das u za svaki slučaj povukli svu već pripremljenu vodu.

Rade Panić FOTO: PrintScreen/Glas Šumadije

Za dr Panića, ova izjava je vrlo nelogična, jer je respirator jedan zatvoren sistem, a destilovana voda se brzo sipa, pa je malo neobično da miris nisu osetili oni koji je prave, već oni koji su je sipali.

-Direktor UKC Niš se ni najmanje nije snašao, ako je imao nameru da obmani javnost kada je izjavio ono što je preneto u tekstu. Istovremeno vrlo je upitno da li je on kompetentan za nadzor i uopšte gde je vršio nadzor, tamo gde se proizvodi sredstvo, ili gde je sipano. Suluda je uopšte priča da je dezinficijens mogao da se nađe u destilovanoj vodi i nelogično je da su ga osetili oni koji sipaju, jer je reč o zatvorenom sistemu,  a sam proces sipanja destilovane vode u posudu se prebrzo odvija- objašnjava za Direktno.rs  dr Panić.

Katarina iz Kruševca kaže za naš portal da se svašta priča po gradu o ovoj bolnici, a ona je lično marta ove godine zamoljena od strane jednog rođaka da odnese stvari jednom pacijentu koji je iz zapadne Srbije.

– Rekli su mi da su mu pre tri dana nekako dostavili paket i zamolili mu da mu odnesem još neke stvari. Kada sam upila i otišla da ih predam, videla sam kesu kojaje namenjena tom čoveku i doneta pre tri dana, jer se sve stvari za pacijente predaju u jednoj prostoriji. Napravila sam haos, jer nisam mogla da verujem da mu nisu dostavili ni prvi paket. Tokom dana, posle moje reakcije dobio je oba – kaže Katarina i dodaje da je na žalost ta osoba na kraju preminula.

Ova bolnica napravljena je za četiri meseca krajem prošle godine i lično je otvorio predsednik Srbije Aleksandar Vučić zajedno sa ministrom zdravlja Zlatiborom Lončarem i direktorom BIA Bratislavom Gašićem.  Kako je tada objavljeno na zvaničnom sajtu predsednika Srbije ima 500 postelja, 150 na intenzivnoj nezi, što je 150 monitora, respiratora.

Preuzeto sa sajta direktno.rs: https://direktno.rs/korona/371196/panic-perisic-korona-kovid-bolnica-krusevac.html