САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ СИНДИКАТА ЛЕКАРА И ФАРМАЦЕУТА СРБИЕ

Синдикат лекара и фармацеута Србије, као заштитник права лекара и фармацеута, али и наших пацијената у држави Србији, а у овој бици – и свих здравствених радника и здравственог система у целини, тражи од представника Кризног штаба за сузбијање заразне болести COVID – 19, руководства државе, Министарства здравља Републике Србије и Батута да без одлагања  известе јавност о критеријумима за упућивање у привремене објекте за смештај и лечење лица оболелих од заразне болестиCOVID – 19, која су основана одлукама Владе Републике Србије од 02.04.2020. године.

У вези са наведеним:

Тражимо да критеријуме дефинишу стручњаци из различитих области медицине у складу са комплексношћу COVID – 19 инфекције (и микробиолози – вирусолози), али и у складу са условима нашег здравственог система.

Посебно молимо и апелујемо да се предузму сви потребни корци и радње да не долази до ситуације да се пацијенти задржавају више од 10 дана (нарочито се односи на старије пацијенте и децу) у привременом објекту за смештај и лечење лица оболелих од заразне болести COVID – 19 „Београдски сајам“, само из разлога „кашњења или губљења“ резултата. Овакви поступци могу довести до негативних ефеката: да ће пацијенти са лакшим симптомима избегавати да се јављају на време што доводи до потенцијалног повећања процента тежих форми због неблаговременог лечења, а самим тим и могућности да исти и даље шире инфекцију, те би се суштински смисао тих центара изгубио и дезавуисао.

Да подсетимо, Синдикат лекара и фармацеута Србије се у свим јавним иступањима противио формирању привремених објеката за смештај и лечење лица оболелих од заразне болести COVID – 19, већ је препоручивао да се користе хотелски или бањски капацитети, али у потпуности поштује одлуку Владе Републике Србије по овом питању.

На основу многобројних података са терена, а у циљу побољшања рада лекара и медицинског особља у овим тешким временима, Синдикат лекара и фармацеута предлаже да струка буде изнад политике, да се политичке одлуке не мешају у стручна питања, јер се тиме уноси више проблема него добробити.

Спашавање живота у овим околностима не сме бити политичко питање, већ обавеза и посао струке и акт хуманости.

Сачувајте нас, да ми сачувамо народ Србије!

Београд, 05.04.2020. године.

Председница Главног одбора СЛФС