Rade Panić nije više predsednik Sindikata lekara i farmaceuta, zameniće ga doktorka poznata po „oštrom jeziku“ i stručnosti

Foto: Nova.rs, Shutterstock, Privatna arhiva

Za novu predsednicu Sindikata lekara i farmaceuta Srbije (SFLS), izabrana je, u petak 8. decembra, Gorica Đokić, specijalista neurologije i psihijatrije, doktorka poznata po borbenosti, „oštrom jeziku“ i velikoj stručnosti.

Na vodećem mestu najvećeg sindikata u Srbiji koji se zalaže za prava lekara i farmaceuta, doktorka Đokić, nasledila je kolegu Radeta Panića, koji se tokom svog mandata često suprotstavljao zdravstvenim vlastima, učestvovao u protestima medicinara i javno govorio o svim problemima koji tište naše „bele mantile“.

Napustila državnu bolnicu zbog mobinga

Doktorka Đokić, takođe je bez zadrške više puta javno ukazivala na brojne probleme srpskog zdravstva, a svoj bunt i nezadovoljstvo sa rukovođenjem državnih zdravstvenih ustanova, pokazala je kada je napustila Kliniku za psihijatrijske bolesti „Dr Laza Lazarević“, nakon mobinga koji je trpela od bivše direktorke ove ustanove dr Ivane Stašević Karličić.

Foto: Goran Srdanov/Nova.rs

U Sindikatu sam od 2007. godine. Pre ove funkcije bila sam prvo član Izvršnog odbora, pa članica Glavnog odbora, a onda i predsednica, potom predsednica Gradske organizacije Beograda, a sada i celog Sindikata. Moj prvi cilj je da učinim nešto na poboljšanju materijalnog statusa lekara u Srbiji, a druga stvar na kojoj ću raditi je ukidanje volontiranja svih zdravstvenih radnika, što je jedan od osnovnih razloga zašto medicinari napuštaju našu zemlju. Problema je mnogo, a rešenja postoje i daću sve od sebe da do njih dođemo što pre“, kaže za Nova.rs dr Đokić.

Pored bogate kliničke karijere, doktorka Đokić ostvarila je i zavidnu karijeru predavača na mnogim univerzitetima. Svoje pacijente leči od poremećaja funkcije centralnog nervnog sistema (mozga i kičmene moždine) i perifernog nervnog sistema (periferni nervi).

Foto:privatna arhiva

Osnovnu i srednju školu je završila u Beogradu sa odličnim uspehom. Diplomirala je na Medicinskom fakultetu u Beogradu 1992. godine. Obavezan lekarski staž završila je u KBC “Bežanijska Kosa“, nakon čega je položila stručni ispit za doktora medicine 1993. Specijalizaciju iz neurologije je započela 1994., a specijalistički ispit položila 1998. u Klinici za neurologiju i Klinici za psihijatriju Vojnomedicinske akademije sa najvišom ocenom. Postdiplomske studije je započela 1998. na Univerzitetu u Beogradu, smer neuronauke, a odbranila magistarsku tezu “Uticaj stanja krvno- moždane barijere na indeks koncentracije karbamazepina i fenobarbitona kod pacijenata sa hroničnom aktivnom epilepsijom“.

Lekari protest

Stručnjak za epilepsiju, demenciju, šizofreniju

Tokom stručnog rada bila je zaposlena u Klinici za neurologiju VMA, Specijalnoj bolnici za prevenciju i lečenje cerebrovaskularnih oboljenja “Sveti Sava“ u Beogradu, a od 1999. godine u Institutu za neuropsihijatrijske bolesti “Dr Laza Lazarević“ u Beogradu.

Od 1995. bavi se naučno-istraživačkim radom na kliničkim studijama iz oblasti epilepsije, demencije, neurodegenerativnih oboljenja, depresije, bipolarnog poremećaja i šizofrenije.

Stalni je sudski veštak za oblast medicine – uža specijalnost neurologija. Mentor je za specijalizacije iz oblasti neurologije i gerijatrijske psihijatrije.

Dr Gorica Đokić Foto: Nemanja Jovanović/Nova.rs

Član je Srpskog lekarskog društva, Udruženja psihijatara Srbije, Evropskog koledža za neuropsihofarmakologiju (ECNP), i EBC- a od 2001g.

Objavila je više od 80 naučnih i stručnih radova i koautor je dve knjige iz oblasti psihijatrije i jedne knjige iz oblasti demencije.

Preuzeto sa sajta nova.rs: https://nova.rs/vesti/drustvo/rade-panic-nije-vise-predsednik-sindikata-lekara-i-farmaceuta-zamenice-ga-doktorka-poznata-po-ostrom-jeziku-i-strucnosti/