ПРОТЕСТНО ПИСМО на уређивачку политику РТС

Синдикат лекара и фармацеута Србије (СЛФС) исказује најоштрији протест против третмана Радио-телевизије Србије (РТС), као јавног сервиса свих грађана, према СЛФС и уопште информисању грађана.
РТС као јавни сервис никада није позвао на гостовање, тражио коментар или анализу стања у здравству СЛФС, јединог синдиката који заступа лекаре, стоматологе и фармацеуте у земљи. Како ми, као заступници струке и запослених у здравству, носиоци делатности, никако нисмо заступљени на јавном сервису, сматрамо изузетно важним да јавност упознамо са том чињеницом.
Сматрамо да објављивање РТС у овој области не одражава праву слику стања, јер је заступљеност струке која, као једини релевантни чинилац, може дати информације о реалном стању у здравству и на терену, на невидљивој нули.
Подсећамо да је делатност РТС, имеђу осталог, неговање демократског друштва, те да је и један од задатака унапређивање општег образовања, здравственог образовања и образовања у вези са заштитом животне средине. Неопходно је више програма у вези општих информација неопходних за здравствено просвећивање грађана, а посебно емисија у којима би се кроз конструктивни дијалог суочила мишљења стручне јавности. Сматрамо да присуство представника СЛФС у оваквим програмима може донети само бољитак, а свакако је неопходно у процесу контроле рада изабраних и постављних лица.
Дакле, сматрамо да је РТС, као независан и самосталан правни субјект који би, обављањем своје основне делатности, требало да омогући остваривање јавног интереса у области јавног информисања, одговоран за доступност информација од јавног интереса, а подсећамо да према Закону у делатности какво је здравство не постоје информације које за јавност нису од значаја!
Сматрамо да је у циљу истинитог, непристрасног, потпуног и благовременог информисања да се наша реч чује.
У Београду, дана 26.12.2019. године.
Председник
Синдиката лекара и фармацеута Србије